23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Neden ve Niçin Kutlanır?

23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür. Milletin kendi arasından seçtiği temsilcilerden oluşan ilk meclisimiz tarafından alınan kararlar, bu gün önemini ve canlılığını korumaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin Kurtuluş Savaşı verilerek atıldığı yıllarda, millet adına alınan kararlarda meclisin imzası vardır. Nitekim 24 Nisan 1920 tarihinde Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına seçilmesi sonrası yaptığı teşekkür konuşmasında milli irade vurgusu başı çeker: Gerek askerî gerekse siyasî hayatımın bütün dönemlerini işgal eden mücadelelerimde daima hareket kuralım, millî iradeye dayanarak milletin ve vatanın muhtaç olduğu amaçlara yürümek olmuştur…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açılması ile birlikte, tüm ülkede heyecan ve mutluluğa neden olmuştur. Bu olay çok önemli bir dönemecin de resmen başladığının ilanıdır. Şimdi kısaca meclisin açılışına giden koşullara değinelim.

İstanbul, İtilaf devletleri tarafından 13 Kasım 1918’de fiili işgale uğramıştır.  16 Mart 1920 tarihinde yani İstanbul’un resmen işgal edildiği günde. Mustafa Kemal  şöyle demiştir:  Bugün, İstanbul’u zorla işgal etmek suretiyle Osmanlı Devleti’nin yedi yüz senelik hayat ve egemenliğine son verildi. Yani bugün Türk milleti, medenî kabiliyetinin, yaşama ve bağımsızlık hakkının ve bütün geleceğinin savunmasına davet edildi.

Bu tarihten 3 gün sonra yani 19 Mart 1920’de Mustafa Kemal tarafından, Ankara’da bir meclis toplanması ve acil olarak seçim yapılması için vilayetlere, mutasarrıflıklara ve kolordu komutanlarına bir genelge gönderildi.  Ankara’da olağanüstü yetkiye sahip bir meclis, millet işlerini yönetmek ve denetlemek üzere toplanacaktır!

23 Nisan’ın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Olarak Kutlanılmaya Başlanması

23 Nisan 1920  tarihinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’da açıldı. TBMM’nin açılışı ve egemenliğin padişahtan alıp halka verildiği bu tarihi kutlamak amacı ile 23 Nisan Millî Bayramı adıyla kutlanmaktaydı. Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı.

23 Nisan'ın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Olarak Kutlanılmaya Başlanması

UNESCO, 1979’u Çocuk Yılı olarak ilan etmiştir.  Türkiye Radyo televizyon Kurumu da TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası seviyeye taşıdı. Her sene 23 Nisan’da dünyanın çeşitli ülkelerinden çocuklar bayrama katılmaktadır. 1933 yılında Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği halen devam etmektedir. Çocuklar, kısa süreliğine Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devlet kurumlarının başındaki diğer üst düzey memurların yerine geçmektedir.

Bilgitor

You may also like...

1 Response

  1. ersin dedi ki:

    2019 Yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamalarının bu yıl daha fazla coşkuyla kutlanması gerekli. Milli birlik ve beraberlik tüm vatandaşların katılacağı coşkulu ve büyük törenlerle kutlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.