5 Aralık Kadın Hakları Günü Kısaca

5 Aralık Kadın Hakları Günü Kısaca

5 Aralık günü “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” tanındığı gündür. Bu nedenle her yıl 5 Aralık tarihi, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Aralık 1934 tarihi, “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” verildiğinin resmileştiği yani kanun olarak kabul edildiğinin tarihidir. Bu önemli gelişmeden dolayı her 5 Aralık günü Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk devrimleri ile birlikte kadın-erkek eşitliğini tanıyarak, dünyaya örnek olmuştur. Kadınlara verilen haklar konusunda dünyadaki öncü ülkelerden biri olmuştur. 1926 yılında İsviçre Medeni Kanunu örnek alınmak suretiyle hazırlanan Medeni Yasa kabul edilmiştir. Böylelikle erkeğin üstünlüğünü temel alan ve benimseyen toplumsal yapının değiştirilmesi yönünde çok önemli bir adım atılmıştır. Evlilikler için resmi nikah zorunlu olmuş, erkeklerin birden fazla kadınla evlenmesi yasaklanmıştır. Yine mirastan kadınların da eşit pay alması sağlanarak önemli bir hak kaybı daha önlenmiştir. Kadınlara istedikleri işte çalışabilme özgürlüğü verilerek, onların ekonomik özgürlüğe sahip olabilme yolundaki engelleri kaldırılmıştır.
5 Aralık Kadın Hakları Günü

Yine Atatürk döneminde 1930 yılında çıkarılan kanunla kadınlara belediye seçimlerinde seçme hakkı getirilmiş, 1933’de benimsenen bir başka yasayla ise kadınlarımızın muhtar seçmeleri ile köy heyetine seçilmelerinin önü açılmıştır. Nihayet bundan 5 Aralık 1934 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği ile birlikte Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

kaunak: 5 Aralık Kadın Hakları Günü Kısaca

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

1 Yorum

  1. 5 Aralık Kadın Hakları Günü için aradığım başlıklar şöyle:
    kadın hakları tarihi, dünyada kadın hakları, kadın hakları nedir, türkiye’de kadın hakları
    ve 5 aralık kadın hakları günü kutlama programı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir