Ankara’da Gezilecek Yerler, Müzeler ve Tarihi Binalar

Ankara’da Gezilecek Yerler, Müzeler ve Tarihi Binalar ile Bulundukları Bölgeler

Müzeler

Anıtkabir’den sonra, Ankara’da gezilecek yerler için en önde gelen seçenek müzelerdir. Başkentteki müzelerin bazılarının ünü dünyaya yayılmıştır. Ankara’da bulunan müzele hakkında kısa bilgiler yazımızın devamında

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ulus’ta bulunan ve dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen bir müzede. Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergilenmektedir.

Etnografya Müzesi

Ulus’ta bulunan müze, ilk önceleri Arkeoloji Müzesi olarak düşünülmüş, daha sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiştir. Anıtkabir yapılıncaya kadar ulu önder Atatürk’ün naaşı bu müzede saklanmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ulus’ta bulunan müze 23 Nisan 1961’de açılmıştır. TBMM Müzesi adıyla halkın ziyaretine açılmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100. Yılı kutlamaları bağlamında, restorasyonu yapılmıştır.  23 Nisan 1981 tarihinde “Kurtuluş Savaşı Müzesi” adıyla ziyarete açılmıştır.

A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi’nin Cebeci’deki Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Çarşamba ve Cuma günleri mesai saatleri içerisinde ziyaret edilebilir.  Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan  ve Kültür Bakanlığı denetiminde hizmet veren müze, 20 Nisan 1920’de açılmıştır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
Anıtkabir’de bulunan müzede dört bölüm vardır.  Atatürk’ün özel eşyalarının bulunduğu bölüm,  Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları panoraması, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz panoraması ile Atatürk devrimlerinin fotoğraf ve açıklamalarla tanıtıldığı, rölyeflerle zenginleştirilmiş tonozlu koridor bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Hipodrom Caddesi bulunan Türk Hava Kurumu müzesi,  Türk havacılığının geçmişten günümüze belge, fotoğraf ve maketlerin sergilendiği müzedir.

Feza Gürsey Bilim Merkezi

Altındağ Altınpark’ta bulunan müzede öğrencilerin bilimin temel prensiplerini eğlenceli bir ortamda öğrenmesi amacıyla kurulmuş, Türkiye’de iki bilim merkezi bulunmakta. Birincisi FGBM, İkincisi ise Şişli Belediyesi Bilim Merkezi’die.  48 parça deney ve sergi birimi bulunmaktadır.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Etnografya Müzesi’nin yanında bulunur. 1980 yılında açılan bir sanat müzesidir. Türk sanatçılara ait 19. yüzyıl başından günümüze kadar tarihlenen resim, heykel, seramik, baskı ve Türk süsleme sanatı eserleri sergilenir.

Atatürk Eğitim Müzesi

Beşevler’de bulunan müze, Türk Eğitim Tarihi ile ilgili belge, eşya, kitap teşhir salonları, kütüphane ve Başöğretmen Atatürk arşivi bulunmaktadır.

Haritacılık Müzesi

Cebeci’de bulunmaktadır. Müzede atlas ve haritalar, haritacılıkla ilgili eski alet ve malzemeler sergilenmektedir.

Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müzesi

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Binasındaki müzede Kurtuluş Savaşı ve İnkılaplarla ilgili eşyalar bulunmaktadır.  Atatürk’ün Sivas Kongresi sırasında kullandığı masa ve koltuk ile fotoğraflar, devrimler ile  ilgili resimler, belgeler vardır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler arasında üzücü anılarıyla ünlü Ulucanlar Cezaevi de var.  Ulucanlar Cezaevi 1925 yılında kurulmuş ve 2006 yılında da kapatılmıştır. Altındağ’ın Ulucanlar semtindeki bu cezaevi, restore edilerek müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmüştür. Ulucanlar Cezaevi gerek siyasi hayatımızda gerekse yazın dünyamızda çok önemli bir yere sahiptir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Devlet Mezarlığı Müzesi

Devlet Mezarlığı’ndadır. Müzede Defnedilen Cumhurbaşkanları ve Kurtuluş Savaşı Komutanlarına ait eşyalar, resimler ve dergiler sergilenir.

Jandarma Müzesi

Jandarma Eğitim Komutanlığı, Beytepe

Ekmek Müzesi

Macunköy’de bulunan müzede ekmeğin Anadolu uygarlıkları döneminden günümüzde kadar geçirdiği üretim aşamaları sergilenmektedir.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ulus’taki müzede; Türkiye’nin bütün yörelerinden toplanmış, vakiflara ait yüzlerce değerli antika ve etnoğrafik eşya sergileniyor.

Atatürk ve Meclis Müzesi

TBMM’de bulunan müzede: 1920 ve 30’lardan kalma, Meclis, İnkılaplar ve Atatürk ile ilgili çeşitli belge ve fotoğraflar teşhir edilmektedir.

Cumhuriyet Müzesi

II TBMM Binası içinde yer almaktadır. Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Ankara Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısındaki Çengel Han adlı tarihi kervansarayda yer alır. Ankara’nın ilk sanayi müzesidir.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi

Mehmet Âkif Ersoy’un Kurtuluş Savaşıyıllarında Ankara’da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir. Müzede şairin şahsi eşyaları sergilenmektedir.

Pembe Köşk

Pembe Köşk’te İnönü ailesine ait eşya, madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün sahra dürbünü, satranç masası, silahlar, üniformalar sergilenmektedir.

Hacettepe Sanat Müzesi

Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünde bulunan müzede; resim, heykel, fotoğraf, grafik sanatları, video gibi hareketli görsel sanatlara ait eserleri sergilenmektedir.

Ankara’nın Bulunan Diğer Müzeler

PTT Pul Müzesi
Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi
ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
Cumhurbaşkanlığı Köşkü Bahçesi
Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Ülker Muncuk Müzesi
A.O.Ç. Atatürk Evi Müzesi
Eğitim Derneği Müzesi
Ülker Zaim Müzesi
Ziraat Bankası Müzesi
75.Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi
Şerife Uludağli Kız Olgunlaşma Enstitüsü 100.Yıl Müzesi
TCDD Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi
TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi
Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi
Atatürk’ün Yurt Gezilerinde Kullandığı Vagonu
Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesi
TRT Müzesi
Hava Müzesi
Şefik Bursalı Müze Evi
TCMB Para Müzesi
MTA Tabiat Tarihi Müzesi
EİE Enerji Parkı
Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi
Çocuk Esirgeme Kurumu Müzesi
Hukuk Müzesi
Gazi Üniversitesi Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi
Polatlı Alagöz Karargâh Müzesi
Gordion Müzesi
Polatlı Topçu ve Füze Okulu Müzesi
Polatlı Malıköy Tren İstasyonu Müzesi
Beypazarı Kültür ve Tarih Müzesi
Yaşayan Müze , Beypazarı
Keçiören Meteoroloji Müzesi

Anıtlar ve Heykeller

Ankara denilince akla gelen ilk yer Anıtkabir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir hem tarihi hem de mimari açıdan çok büyük öneme sahip. Sadece Türkiye değil, dünya çapında bir ilgiye sahip yapı.  Anıtkabir · Saat Kulesi · Zafer Anıtı · Güvenpark Anıtı · Hitit Güneş Kursu Anıtı · Kore’de Savaşan Türkler Anıtı · Mimar Sinan Anıtı · Bilim Ağacı · Taşankara ·Barış Heykeli · Su Perileri · İnsan Hakları Anıtı

Göller

Ankara’daki göller hafta sonu tatil günlerinde yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Göl kenarlarındaki dinlenme tesisleri ve piknik alanları özellikle hafta sonları dolup taşıyor. Ankara’daki ünlü göller şunlar:
Bucuk göleti · Eymir · Karagöl · Mogan · Susuz göleti

Kültür ve Sanat

Ankara Kalesi · Ankara Roma Yolu · Akköprü · Ankara Roma Tiyatrosu · Monumentum Ancyranum  Ankara Roma Hamamı · Jülian Sütunu

Parklar

Hayvanat bahçesi (Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi)· Altınpark · Gençlik Parkı · Abdi İpekçi Parkı · Güvenpark · Kurtuluş Parkı · Botanik Parkı · Kuğulu Park · Harikalar Diyarı · Göksu Parkı, Atakulu

Camiler

Kocatepe Camii
Hacı Bayram Camii
Ahmet Hamdi Akseki Camii
Arslanhane Camii
Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii
Karacabey Camii
Kızılbey Camii
Kutluhan Camii
Maltepe Camii

Ankara’daki Alışveriş Merkezleri

Adese
Akvaryum Avm
Anatolium Ankara Avm
ANKAmall
ANKAMOB AVM
Ankuva Alışveriş Merkezi
Ansera Alışveriş Merkezi
Antares Alışveriş Merkezi
Arcadium Alışveriş Merkezi
Armada Alışveriş ve İş Merkezi
ATG AVM
AVVA
Beytepe Alışveriş Merkezi
Bilkent Center AVM
CEPA Alışveriş Merkezi
Elya Center Alışveriş Merkezi
Forum Ankara Alışveriş Merkezi
Ftz Alışveriş Merkezi
Gimart AVM
Gordion Alışveriş Merkezi
Göksu Alışveriş Merkezi
Karum İş ve Alışveriş Merkezi
Kentpark Alışveriş Merkezi
Kızılay AVM
Meydan Batıkent AVM
Nata Vega
Next Level
Nokta Alış Veriş Merkezi
ODC CENTER
One Tower Alışveriş Merkezi
Optimum Alışveriş Merkezi
Panora AVM
Podium AVM
Şirinler Alışveriş Merkezi
Taurus
Tepe Prime Alışveriş Merkezi
Turkuaz Avm

Bilgitor

Yazar hakkında bilgi bilgitor

2 Comments

 1. Başkent Ankara son zamanlarda AVM ler kenti oldu. Çok yüksek oranda da göç aldı. Hava kirliliği arttı, yeşil alanlar da azaldı. Tafik karmaşası da cabası. Ankara’ya bir an önce müdahale şart. Yayaların haklarının korunması lazım. Engellilerin araç park etmelerini kolaylaştıracak düzenlemeler yapılmalıdır.
  Yazınız çok güzel olmuş. Size önerim bu yazıya ek olarak Yabancı turistler için konaklama yerlerini de yazsaydınız, faydalı olurdu diye düşünüyorum.

 2. Ankara gezisi yapacaklar için bana göre ilk beş şu şekilde olmalı:
  1. Anıtkabir gezisi ki epeyce vakit alır ve müthiş değerli bir gezi olur.
  2. Ankara Kalesi mutlaka gezilmelidir.
  3. Ulus ve civarındaki restore evler, Samanpazarı civarı.
  4. Hamamönü mutlaka gezilmeli. Gidince beğeneceksiniz.
  5. Atakule

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.