Bilgitor

Net ve Güncel Bilgi

Ankastre Ne Demektir? Ankastre Set Nedir?

ÖTV avantajı nedeniyle beyaz eşya firmalarının cazip kampanyalar sunduğu ürünlerin başında Ankastre Setler gelmekte. Ankastre İtalyanca incastro (incastrare) sözcüğünden gelmektedir.  Dilimize Ankastre  olarak yerleşen kelimenin anlamı gömülü, entegre olmuş, bir noktaya sabitlenmiş, iç içe geçmiş şeklindedir. Sadece beyaz eşya için değil çeşitli aletler için de kullanılmaktadır. Duvarın içine yerleştirilen, oyukta bir alanda entegre olarak bulunan çeşitlerine adını vermektedir. Mimaride  ise mesnet, duvara sabitlenmiş taşıyıcı olarak kullanılır.

Ankastre, aynı zamanda binaların telefon tesisatını içeren kutularına verilen addır. Fakat günümüzde en çok beyaz eşya çeşitlerinin mutfak dolabının içine gömülü çeşitleri olarak karşımıza çıkar. Ticari yönü ile öne çıkan ankastre ürünleri, son zamanlarda beyaz eşya sektörünün mutfaktaki parlayan yıldızı konumundadır. Bununla birlikte mutfakta bir işlem (inşaat) işi ortaya çıkmasına neden olur. Duvar içi ayrı bir tesisatın gerektiği bu işlemin maliyeti artırması söz konusu olabilir. Ancak set halindeki ankastre ürünlerindeki cazip indirimler ve değişik markalara göre her bütçeye uygun setlerin olması piyasayı canlı tutmaktadır. Ankastre beyaz eşya ürünlerin dekoratif açıdan mutfaklara olumlu yansımaları olmaktadır. Ankastre ürünlerin en önemli dezavantajı ev değişikliği durumunda ortaya çıkan taşıma güçlüğüdür.

Ankastre set, en yaygın olarak ocak, fırın ve davlumbazdan oluşur. Beyaz eşya firmaları 3 lü setin dışında 4 lü veya daha fazla cihazdan oluşan setleri de piyasaya sürmektedir. Üçlü sete genel olarak bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi eklenir.
Ankastre Set alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ankastre Set alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Her alışverişte olduğu gibi temel yaklaşım ihtiyaca göre almaktır. Yakın ve uzun dönemde kullanılması gereken özellikler tercih edilmelidir. Ankastre Set alırken en önemli kriter bizce satış sonrası verilen teknik destek yani yaygın servis ağı olmalıdır. İkinci kriter ise enerji tüketiminin az olması. Bu teknik özelliğin ihmal edilmemesi gerekli. Keza elektrik fiyatları ve enerji tasarrufu çok önemli ikili olarak hayatımızda yerini alıyor.  Yine seti oluşturan ürünlerin özellikleri ayrı ayrı ve detaylı olarak incelenmelidir. Ocaklar çoğunlukla standart özellik taşıyor. Doğal gazlı veya elektrikli olan modelleri mevcut. Fırınlar ise 6 fonksiyondan başlayıp 15-16 fonksiyona kadar gidiyor. Çok fazla mutfak işi yapmıyorsanız 8 fonksiyonlu bir fırın yeterli olacaktır.

Davlumbaz seçiminde titiz olmakta fayda var. Keza mutfakta koku ve buhar kaçınılmaz olacağı için emiş gücü önemlidir. Mutfağın büyüklüğüne göre 600- 800 m3/saat kapasiteli davlumbazlar uygun olabilir. Emiş gücü kadar ortalama 4-5 dakika kalınacak maruziyet nedeniyle gürültü seviyesi de önemlidir. Gürültü seviyesinin 50 DB ve altında olması tercih nedeni olabilir.

Kaynak: bilgitor.com/ankastre-ne-demektir-ankastre-set-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Türk Öğrenciler İçin Avrupa’ daki En İyi Üniversiteler
Önceki Türk Öğrenciler İçin Avrupa’ daki En İyi Üniversiteler
Almanya’da Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat
Sonraki Almanya’da Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat