Astral Seyahat Nedir?

Türkçe karşılığı yıldız, yıldızlara ait, yıldızlarla ilgili anlamlarına gelen astral sözcüğü genellikle tek başına kullanılmaz. Bu yazıda kısaca anlatılanlar,  Astral seyahat veya Astral projeksiyon kavramlarıdır. Astral Seyahat, okült ve teozofik kaynaklar ile bazı araştırmacılar (Dr. Scott ROGO, Leaving The Body, 1983) tarafından, kişinin istemi doğrultusunda fiziksel bedenden ayrılma olarak tanımlanmaktadır.  Buna karşın İngiliz parapsikolog Celia Gren, kendiliğinden (iradedışı) oluşan fiziksel bedendışı deneyimler için ekzomatik deneyim (ecsomatic experience) terimini ortaya atmıştır.

Bilimsel bir yaklaşım olmaması, bilim tarafından doğrulanmış olmamasına rağmen, Astral seyahat ilgisi her geçen gün artmaktadır.

Astral seyahat teknikleri adı altında anlatılanlar, esasen kişinin kendi kendisini hipnotize etmesi mantığına veya yoğunlaşma, düşsel yolculuk kurabilme ile aynı içeriktedir. Buna göre kişi, belirlenen nesneler ve uygun ortamlarda uygun ruhsal duruma sahipken ruhunu bedenden ayırarak farklı mekanlara ulaşmakta, işi bitince de bedenine geri dönmektedir. İşi renkli ve heyecanlı kılan şey de temel uygulama teknikleri olarak gösterilen, örneğin odada gezerken kendi vücudunu yatıyor halde görebilmek ve daha sonra bu vücuda dönmektir. Astral seyahat Parapsikolojiye inanmış kişilerin yaklaşımına göre, seyahate çıkan kişi bedenini orada bırakıp, uzak diyarlarda gezip mutlu mesut şekilde tekrar vücuduna dönmesidir.

Astral seyahat (Astral projeksiyon), ruhun bedeni terk edip yıldızlara alemine doğru gittiği bir vücut dışı deneyimi savlamaktadır. İnsanlar sıklıkla bu durumu hastalık sırasında ya da yakın bir ölüm deneyimine maruz kaldıklarında tanık olurlar veya öyle bir duyguya kapılırlar. Bu tamamen irade dışıdır. Bazı teknikler uygulanarak, kişinin isteği ve kontrolü ile  bir astral projeksiyonun (seyahat) mümkün olduğu iddia edilmektedir. Bu durum Parapsikolojide  out-of-body experience (OBE) yani beden-dışı deneyim deyimiyle açıklanmaktadır. Metapsişikteki ifade şekli ise “şuur projeksiyonu” dur.

Büyük ilgi görmesinin nedeni, dışsal bir zorlama olmadan gerçekleştirilme iddiası ve deneyim sırasında bilinçli olunmasıdır. Bu gezintide taş duvarlar, çelik bariyerler, kıtalar arası uzaklıklar engel olamaz. Bu fantastik , iddiaya göre kişi sadece mesafeleri ve engelleri aşmakla kalmaz, bedenden çıkıp öte-âlem varlıklarını da görebilir. Ancak önemle vurgulamak gerekirse;  özellikle son dönemlerde yabancı blog yazılarından gelişigüzel çeviriler yapılarak,  Astral seyahat teknikleri, Astral seyahatin adımları gibi başlıklarla değişik platformlarda yapılan paylaşımlar ve yaşantı örneklerinin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Örneğin ameliyat masasında iken kendi vücudundan ayrılarak, ameliyatını izlemesi hikayesinin kanıtı bulunmamaktadır.

Bu konuyla en ciddi ilgilenen kişi halen “Journeys Out of Body” adlı kitabın yazarı olan Robert Monroe’dur.

Astral seyahat hakkında Türkçe kaynak:
Astral Seyahat Teknikleri  (Ege Meta Yayınları)

Bilgitor

You May Also Like

About the Author: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.