Atatürk’ün Askerlik Hayatı

Atatürkün Askerlik Hayatı

Mustafa Kemal’in askerlik mesleğine ilgisi çocukluk yıllarında başlar.  Bu ilgi hiç bir zaman azalmadığı için ilk öğrenimini tamamladıktan sonra askeri okul sınavına girmiştir.

Mustafa Kemal, askeri okul sınavında başarılı olmuş ve Selanik Askeri Rüşdiyesine girmeye hak kazanmıştır. Böylece Mustafa Kemal’in askerlik hayatı da başlamış olur. Askeri Rüşdiye’den sonra Manastır askeri İdadisi ile İstanbul’daki Harp okulu ve Harp Akademisini bitirdi. Bu okullar, Mustafa Kemal’in askerlikle ilgili bilgi ve yeteneğini artırmıştır.  1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle Türk ordusunun subayları arasına katıldığı zaman , kendisini çok zor görevler beklemekteydi. Bu tarihten sonra savaş meydanlarında kazandığı zaferlerle eşsiz bir komutan olarak kendisini kabul ettirdi.

Mustafa Kemal, 1905’ten 1923′ e kadar devam eden komutanlık döneminde pek çok başarı kazandı. İlk askeri başarısını 1912 yılında Trablusgarp Savaşı’nda elde etti. 1913 yılında İkinci Balkan Savaşı’nda ve Birinci Dünya Savaşı’nın çeşitli cephelerinde, özellikle 1915 Çanakkale Cephesi’nde üstün komutanlık yeteneğini kanıtladı. Çanakkale Savaşı sırasındaki büyük başarısı için ayrı bir sayfa açmak ve detaylarıyla konuşmak gerekecektir.

Mustafa Kemal, milli birliği sağladıktan sonra başlattığı ve başkomutan olarak yönettiği Kurtuluş Savaşı’nda en büyük askeri zaferleri kazanmıştır.  1921’de Sakarya Meydan Savaşı’ndaki  ve 1922’de Büyük Taaruz’daki başarıları onu, mesleğinin doruğuna çıkarmıştır.

Atatürk'ün Askerlik Hayatı

Mustafa Kemal bir ulusun önderi olurken, o önderliği istiklal mücadelesinde bizzat bulunarak, yaralanıp Gazi unvanı alan nadir önderlerden birisidir. Savaş sırasında askeri alanlardaki başarısı, savaş sonrasındaki başarılarının sanki habercisi olmuştur. Mustafa Kemal büyük bir komutan ve büyük bir devlet adamıdır.

İlgili Linkler
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’dan 29 Ekim 1923’e Kadar Yaptığı Çalışmalar

Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk

Bilgitor07

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.