Atatürk’ün Askerlik Hayatı

Mustafa Kemal’in askerlik mesleğine merakı çocukluk yıllarında dayanmaktadır.  Atatürk’ün askerlik hayatı, ilk öğrenimini tamamladıktan sonra askeri okul sınavına girmesi ile başlar.

Mustafa Kemal, askeri okul sınavında başarılı olunca, Selanik Askeri Rüşdiyesine girmeye hak kazanır . Atatürk’ün askerlik hayatı,  Askeri Rüşdiye’den sonra Manastır askeri İdadisi ile İstanbul’daki Harp okulu ve Harp Akademisi ile devam eder.

Bu okullar, Mustafa Kemal’in askerlikle ilgili bilgi ve yeteneğini artırmıştır.  1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle Türk ordusunun subayları arasına katıldığı zaman , kendisini çok zor görevler beklemekteydi. Bu tarihten sonra savaş meydanlarında kazandığı zaferlerle eşsiz bir komutan olarak kendisini kabul ettirdi.

Atatürk’ün askerlik hayatı da tıpkı siyasal alanda olduğu gibi büyük başarılarla doludur. Büyük önderimizin, 1905’ten 1923′ e kadar devam eden komutanlık döneminde pek çok başarı kazanılmıştır. İlk askeri başarısını 1912 yılında Trablusgarp Savaşı’nda elde etmiştir. 1913 yılında İkinci Balkan Savaşı’nda ve Birinci Dünya Savaşı’nın çeşitli cephelerinde, özellikle 1915 Çanakkale Cephesi’nde üstün komutanlık yeteneği ile dikkatleri üzerine çekmiştir.  Atatürk’ün Çanakkale Savaşı sırasındaki büyük başarısı için ayrı bir sayfa açmak ve detaylarıyla konuşmak gerekir.

Mustafa Kemal, milli birliği sağladıktan sonra başlattığı ve başkomutan olarak yönettiği Kurtuluş Savaşı’nda en büyük askeri zaferleri kazanmıştır.  1921’de Sakarya Meydan Savaşı’ndaki  ve 1922’de Büyük Taaruz’daki başarıları onu, mesleğinin doruğuna çıkarmıştır.

Atatürk'ün Askerlik Hayatı

Mustafa Kemal bir ulusun önderi olurken, o önderliği istiklal mücadelesinde bizzat bulunarak, yaralanıp Gazi unvanı alan nadir önderlerden birisidir. Savaş sırasında askeri alanlardaki başarısı, savaş sonrasındaki başarılarının sanki habercisi olmuştur. Mustafa Kemal büyük bir komutan ve büyük bir devlet adamıdır.

İlgili Linkler

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’dan 29 Ekim 1923’e Kadar Yaptığı Çalışmalar

Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk

Bilgitor  Aktif Link:
https://www.bilgitor.com/ataturkun-askerlik-hayati/

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.