Beyzbol Nasıl Oynanır?

Daha çok Amerika Birleşik Devletleri’nde oynanan bir oyun olan Beyzbol, 9 kişilik takımların birbirleri ile mücadele ettiği, 1 ya da daha fazla hakemin oyunu yönettiği bir spor dalıdır.

Bir maç içinde her takımın 1 kez defans ve 1 kez de ofans yaptığı 9 devre bulunur. Genel olarak bilinen sahne, top atıcının top attığı, top vurucunun elinde sopası ile beklediği ve top vurucunun arkasında maskeli olarak bekleyen top tutucunun bulunduğu sahnedir. Bu sahnede, top atıcı ile top vurucu arasında 18,4 metre mesafe bulunmaktadır. Oyunun amacı, top vurucu oyuncunun saf dışı kalmadan tüm kaleleri dolaşması, top atıcı oyuncunun da buna engel olması olarak yorumlanabilir.

Strikeout ve Strike Nedir?

Top vurucu oyuncu, 3 kez üst üste topa vuramazsa, bu durum “strikeout”, yani oyun dışı anlamına gelir. Topa vurulamaması durumu ise “strike”tır.

Top atıcının topu nizami şekilde atamamasına “ball” denir. Eğer top atıcı, 4 defa bu defa top atışı yaparsa, top vurucunun bir sonraki kaleye yürümesine izin verilir.
Nizami şekilde top atıcı tarafından atılan topa, top vurucu tarafından nizami bir biçimde vurulursa, asıl koşuşturmaca orada başlamaktadır. Elindeki sopayı atarak kaleleri dolaşmayı hedefleyen top vurucu, sadece bir şekilde engellenebilir. Vurduğu topu yakalayan top tutucu, top vurucunun sıradaki kaleye varmadan önce elindeki topu o kalede bulunan arkadaşına göndermesi gereklidir.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.