Bilgitor

Net ve Güncel Bilgi

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir? Canlılar ile Cansızlar Arasındaki Farklar…

Çevremizin canlı ve cansız varlıklardan oluştuğunu biliyoruz. Taş, toprak, beton, masa, sıra, dolap, kapı cansız varlıklara örnek olarak gösterilebilir. Canlılar denince de bitkiler ve hayvanlar olarak ikiye ayırdığımız varlıklar akla gelmektedir. Aslan, kedi, köpek, ağaçlar, çiçekler, kuş, böcek vb. de canlı varlıklardır. Canlılılar kendi aralarında da çok geniş bir sınıflamaya tabidir. Canlıların kendi yaşadığı yerler, organik yapıları vb gibi yapılarından dolayı farklılıkları mevcuttur. Ancak tüm canlıların temel ortak özellikleri vardır. Bu özellikler yoksa zaten canlı diyemeyiz. İnsanlar ise evrendeki tüm canlıların en üstündeki varlıklardır. İnsanlar, canlı varlıklar arasında her yönüyle üstündür.

Canlılar grubunda gözle göremediğimiz canlılar da bulunmaktadır. Bunlar ancak mikroskopla görülebileceği için bu tür canlılara mikroskobik canlılar adı verilmektedir. Başka bir canlı türü de mantarlardır.

canlılar doğar, yaşar, çoğalır ve ölür. Canlılarda beslenme çok önemlidir. Canlılar beslenir, tüketir ve üretirler. Doğanın dinamik yüzü canlılıktır. Canlılar oksijene ve enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu özellikler canlıların ortak özellikleridir.
Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?
Canlıların ortak özellikleri aslında yaşamsal özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Canlıların Ortak Özellikleri Daha sistematik halde sıralanabilir. Maddeler halinde sıralamak gerekirse canlılar şu ortak özelliklere sahiptir:

Bütün canlılar hareket özelliğine sahiptir.
Üreme, canlıların ortak özelliklerinden biridir.
Canlılık. Dış ve iç tepkilere tepki verirler.
Tüm canlılar, büyüme özelliklerine sahiptir.
Canlılar ölür. Her canlının hayatı sonsuz değildir. Ölüm bitki, hayvan ve insanların ortak özelliğidir.
Canlılarda solunum ve boşaltım özellikleri ortaktır.

Canlı ve cansız varlıklar arasındaki farklar nelerdir?

Cansız varlıklar doğada taş, toprak tahta  vb gibi varlıklardır. Aynı şekilde bitkilerin canlılığının sonlandırılmış halleri olan kuru ot, kuru odun ya da ölü canlılar da cansız varlıklardır. Canlıların ortak özelliklerinin hiçbiri cansız varlıklarda bulunmaz. Cansız varlıklarda çoğalma, azalma kendi marifetiyle değil de insanlar ya da doğa olayları ile gerçekleşir. Bir masa üreyip iki masa olmaz. ancak insanlar yaparsa iki veya daha fazla masa olur. Bir eşyanın doğum yapması ancak fıkralarda olur. Keza ölümü, solunum yapması, büyümesi de mümkün değildir.

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cunda Adası Neden Güzeldir?
Önceki Cunda Adası Neden Güzeldir?
Barış Manço Kimdir? Kısaca Hayatı
Sonraki Barış Manço Kimdir? Kısaca Hayatı