Dedeağaç’a Nasıl Gidilir? Dedeağaç’ta Hafta Sonu Kaçamağı

Türkiye’de yaşayan insanların ilk yurt dışı gezi deneyimini Yunanistan’dan yana kullandığı bilinmekte. Özellikle Yunan Adaları yakın olmaları, güvenli ve ekonomik hizmet sunumları nedeniyle  tercih edilmekte. Tarihi ve kültürel ortaklık ve benzerliklerden dolayı Yunanistan başı çekiyor. Hafta Sonu Gezisi Yunanistan  Dedeağaç (Alexandroúpolis ) keyfi yaşamak isteyenler için ideal bir seçenek. Bu seferki seyahat yazımızın konusunu oluşturan Dedeağaç, okurlarımıza unutulmaz bir tatil imkanı sunmakta. Dedeağaç’ın Yunanca’daki adı Alexandroupolis’tir.

Dedeağaç, tercihi özellikle hafta sonu tatil kaçamağı yapmak isteyenler hitap edecek özelliklere sahip. Yunanistan’ına Evros İlinde bir  liman kenti ve aynı zamanda bu ilin merkezi olan Dedeağaç, yaklaşık 75 bin nüfusa sahip bir yerleşim birimidir. İpsala Gümrük Kapısı’ndan 40 km uzaklıkta yani yaklaşık 30 dakika kadar uzaklıktadır. İstanbul İpsala Gümrük Kapısı arası yol ise 4 saat kadardır.

Dedeağaç Turu: Gezilecek, Görülecek Yerler

Balkanların en büyük hastanelerinden birine sahip olanbu muhteşem tatil kentinin en işlek caddesi Dimokratias Caddesidir. Cadde üzerindeki kafelerde frappe içmenizi öneririz. Bu kafelerden bazılarında gecele 12 den sonra canlı müzik programları yapılıyor ve Yunan müzikleri (Buzikiya) eşliğindeki eğlenceler, sabah saatlerine kadar devam ediyor. Dedeağaç, yaz aylarında tipik bir sahil kentine dönüşüyor. Deniz keyfini yaşamak isteyenler bu durumun tadını çıkarabilir.

Dedeağaç yemekleri ve mezeleri Ege mutfağının derin izlerini taşıyor. Dimokratias Caddesi çevresinde çok sayıda mezeci bulunuyor. Balık ve mezeler konusunda oldukça cömertler. Bir porsiyon meze veya yemekten doymadan kalmak pek mümkün değil.

Dedeağaç’a Ulaşım

İstanbul’dan Dedeağaç’a her gün otobüs seferleri düzenliyor. Yaklaşık 4,5 saat süren bir yolculuktan sonra Dedeağaç’a ulaşılıyor.

İstanbul’dan Dedeağaç’a otomobille gidecekler için bu süre daha da kısalıyor. Otomobil tercihi yapacaklar için Dedeağaç çevresindeki kentleri gezme kolaylığı sunuyor. Bu kolaylığa rağmen bazı evraklar ve ek masraflar söz konusu.

Otobüs ve kişisel araç seçeneklerinden başka bir yöntem de otobüs veya kişisel araçla Keşan’a geldikten sonra taksi ile Dedeağaç’a geçmek. Sınırdan kaldığınız otele kadar taksi ücreti yaklaşık 60 Avro.

Dedeağaç otelleri, önceden rezervasyon yapılması durumunda cazip fiyatlarla hizmet ediyor. Aşağıdaki linkten tüm Dedeağaç otellerini görmeniz, kendi bütçenize ve zevkinize göre seçip kolaylıkla rezervasyon yapmanız mümkün. Otel fiyatları 45 Avro’dan başlıyor.

Dedeağaç (Alexandroúpolis) Otelleri Bilgileri ve Rezervasyon
Dedeağaç Turu: Gezilecek, Görülecek Yerler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.