Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Ev yapımı gıdalar son zamanlarda epeyce yaygınlaştı. Ev yapımı ekmekten tutun da reçel, pekmez, yoğurt, turşu kısacası akla hangi gıda gelirse gelsin evde yapımı mümkün… Ev yapımı gıdaların hijyenik ortamlarda hazırlanması çok önemlidir. En büyük sorun da zaten bu tarz gıdaların hijyenik ortamlarda hazırlanmasının güçlüğüdür. Ev yoğurdu kolay yapılan besinlerden biridir. Ev yoğurdu yaparken dikkat edilecek en önemli husus hijyendir. Yoğurt, hijyenik yönden sorunlu bir ortamda yapılmışsa ekşiyecek, bozulacaktır. Hemen belirtelim ki çabuk bozulan ev yapımı gıdalar doğallıktan dolayı değil, bozulma nedeni iledir. Yani kısaca sağlık açısından tüketilmesi tehlikeli bir bozulmaya uğramıştır.

Ev yoğurdu doğaldır, katkı maddesi içermediği için faydaları saymakla bitmez. Bütün gıda uzmanlarının önerdiği yoğurt fabrika yoğurdu değil evde yapılan yoğurttur. Ev yoğurduyla hazır yoğurt arasındaki fark nedir diye soracak olursanız, yanıtı çok kesin ve nettir. Hijyen koşullarına uyulması şartıyla, içeriğinde katkı maddesi olmadığı için ev yoğurdu daha faydalıdır.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

  1. 5 Litre Süt
  2. 2,5 kaşık yoğurt

Süt, kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Küçük parmak, 7 ye kadar sayılıncaya kadar sütün içinde kalabiliyorsa, artık süt mayalanma işlemine hazır demektir. Süt, yoğurt yapılacak kaba alınır ve maya olarak kullanılacak yoğurt bir kaç kaşık süt ile karıştırıldıktan sonra süte eklenir. Sütün ağzı kapatıldıktan sonra kabın sıcak kalması için battaniye ya da mutfak bezi ile sarılır.  6 saat sonra ağzı açık olarak buzdolabına kaldırılır,  2 saat sonra da kapakla ağzı kapatılır. Yoğurdunuz 24 saat sonra tüketime hazırdır.

Yoğurdun Faydaları

İçeriğinde bulunan iyot, kalsiyum ve de fosfor mineralleri nedeniyle yoğurt sağlık açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Kemiklerin güçlenmesi ve dirençli olması için çok önemli bir mineral olan kalsiyum aynı zamanda diş sağlığı ve saç yapısındaki kırılmalara karşı koruyucudur.

Ev yoğurdu hem sağlıkı hem faydalı hem de ekonomiktir.
Ev yoğurdu hem sağlıklı hem faydalı hem de ekonomiktir.

Sinir sistemine de faydası olduğu, çok çabuk sinirlenen kişiler üzerinde sakinleştirme özelliği olduğu bilinmektedir. Yoğurtta bol miktarda bulunan fosfor sayesinde B grubu vitaminlerin vücuda desteği gerçekleşmektedir. Yine vücutta denge sağlayan tiroid bezlerinin çalışmasında İyot minerali çok önemli bir rol üstlenir. Düzenli olarak yoğurt yemek bu açıdan önemlidir. Yoğurdun kilo sorunu olan insanlar için faydası bulunmaktadır. Karın bölgesi yağlarının yakılması için diyet uzmanları tarafından yoğurt tüketimi önerilmektedir. Yoğurdun kendi çıkardığı doğal suyu ile birlikte tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Kaynak: bilgitor.com/ev-yogurdu-nasil-yapilir/

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.