Frida Kahlo Kimdir? Hayatı ve Sanatı

6 Temmuz 1907 tarihinde Meksiko’da dünyaya geldi. Ancak Frida, kendi doğum gününü, Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği tarih olan 7 Temmuz 1910 olarak ilan etmiştir.

Frida Kahlo, altı yaşında çocuk felci geçirmiş ve bunun sonucunda bir sağ bacağında incelme olmuştur. Arkadaşları ona “Tahta Bacak Frida” lakabını takmış, ancak o engeliyle baş etmesini bilmiştir. Tıp okumaya karar veren Frida, kararlı ve çalışkan tutum ve çabaları sonrasında dönemin en seçkin tıp okulu olan Ulusal Hazırlık Okulu’na kabul edilen ilk kız öğrencilerden biri oldu. Sanat, edebiyat ve felsefeye yönelişi bu okul sayesinde oldu. Okul arkadaşları arasında; Meksika’nın önemli düşünürlerinden Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda ve Alfonso Villa da vardır. Üniversite sırasında matbaada çalıştı. Bu da onun çizim yeteneğini daha da geliştirmiş oldu. Anarşist bir edebiyat grubunda yer aldı ve grubun güçlü bir kişisi olarak öne çıktı.

Otobüs kazası

17 Eylül 1925 tarihinde içinde bulunduğu otobüs tramvayla çarpıştı. Çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Bu feci kazadan sonra, Frida da ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Bir ay hastanede yatmış, yoğun tedavi süresinde dinmeyen acılar çekmiş ve tam 32 kez ameliyat edilmiştir. Hastane masraflarını karşılamak için babası, evdeki tüm değerli eşyaları satmıştır.

Frida Kahlo, hastaneden çıktıktan sonra ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Annesi, tavana bir ayna taktırmıştı. Yatağından tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı. İlk otoportresini (Kadife Elbiseli Otoportre) bu sırada (1926) yapmıştır. Frida, okula devam edemediği için tıp doktoru olamamış, kendini tümüyle resim yapmaya vermişti. Resim tutkusu onu yeniden ayağa kaldırmış, 1927 yılı sonunda yürümeye başlamıştı.

Frida, dönemin etkin sanat ve politik simalarıyla tanışmaya başladı. Yakın arkadaşı fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile birlikte, çeşitli davetlere, sanat etkinliklerine katılmaya başladı. Kahlo, sanatın politikayla olan birlikteliğine kayıtsız kalmadı ve 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu. Bu sırada Meksikalı Michelangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı. İki ressam, 21 Ağustos 1929’da evlendiler.

Aynı yıl ikinci otoportresini yaptı. Bu eser, 2000 yılında bir Amerikalı koleksiyoner tarafından 5 milyon dolara satın alınmıştır. 1930 yılında eşiyle beraber ABD’ye gitti. Evliliklerinden iki yıl sonra bir düğün fotoğraflarından yola çıkarak “Frieda ve Diego Rivera” adlı tablosunu yaptı.

Frida, sağlık sorunları nedeniyle iki kez düşük yaptı çocuk sahibi olamadı. Evlilikleri, eşinin kendisini sürekli aldatması nedeniyle sorunlu geçiyordu. 1939 yılında ayrıldılar ancak 1 yıl sonra yeniden evlendiler.

Frida’nın, eşinin dışında duygusal ilişkileri de oldu. Rus devriminin önde gelen isimlerinden Lev Troçki bunlardan biridir. Troçki ile kısa süren duygusal yakınlaşmadan sonra ayrıldılar. Bir süre sonra Troçki’ye bir suikast düzenlenmiş, suikastçı ressam Siqueiros, Frida’nın arkadaşı olduğu için de Frida sorgulanmıştı. Bunun üzerine Frida Meksika’dan ayrılıp, San Francisco’ya gitti ve orada bulunan eski eşi Rivera ile yeniden evlendi.

Frida’nın Son Yılları

Sağlığının giderek bozulmasına ve karşın Frida, kendini tamamıyla sanata verdi. Meksika yanında Amerika ve Fransa’da sergiler açtı. 1938’de New York’ta, 1939’da da Paris’te açtığı sergiler ona çok büyük ün kazandırdı. Yaşarken değeri anlaşılan bir ressam olan Frida’nın resimlerinin çoğu bu sergilerde satıldı.

1942 Yılında Meksika Kültür Atölyesine kurucu üye olarak atandı. Ardından La Esmeralda adlı sanat okulunda öğretim üyeliğine başladı. Sağlık durumunun kötüleşmesine rağmen ders vermeye devam etti. Sağlık probleminden dolayı Mexico City’e gidemiyor, derslerini evinde veriyordu. Öğrencilerine “Los Fridos” (Frida öğrencileri) denildi.

1950’de hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. Nisan 1953’te Mexico City’de bir kişisel sergi açtı. Aynı yılın Temmuz ayında sağ bacağı kesildi.

Frida’nın Ölümü

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955’te eşi Rivera tarafından Meksika devletine bağışlanmıştır.

Frida’nın Resimleri

Frida Kahlo’nun, 55’i otoportre olan toplam 143 resmi vardır. Pablo Picasso, Frida’nın resimleri için “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” demiştir.

Frieda and Diego Rivera
Ünlü “Frieda and Diego Rivera” adlı tablosu

Frida’nın resimleri “sürrealist” olarak nitelendirilmiş ancak o, sürrealizmi reddetmiştir. Frida’nın resimlerinde, Meksika kültürü ve ulusal devrimci tavrın etkileri barizdir.

1938 yılında New York’ta sürrealist resmin öncülerinden olan dostu Andre Breton’un da desteğiyle bir sergi açmış, bu sergiyle beraber uluslararası üne kavuşmuştur. Bu sergide 4 tablosu, ünlü aktör Edward G. Robinson tarafından satın alınmıştır. Sergideki resimlerinin yarısı satılmış, bu başarı üzerine 1939’da Paris’te bir sergi açmıştır. Paris sergisindeki eserleri büyük ilgi gördü. Picasso ve Kandinsky ondan övgüyle söz etti. Louvre Müzesi, Çerçeve’ adlı tablosunu satın aldı.

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.