Golf Nasıl Oynanır?

Golf oyunu, Türkiye’de daha çok ekonomik ve sosyal açıdan üst tabakada bulunan insanların oynadığı, halk tarafından pek fazla bilinmeyen bir spor dalıdır. Öte taraftan neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde ve ABD’de çok yaygın bir spordur. Doğal şartlardan oynanması gereken, 18 delik, 1 sert top ve çeşitli sopalar ile oynanabilen bu oyundaki asıl amaç, topa yapılacak en az sayıdaki vuruş ile birlikte tüm parkuru, yani 18 deliği sırasıyla tamamlamaktır. Yani oyuncu, tüm deliklere topu sokacak iken, aynı zamanda en az vuruş ile bunu gerçekleştirmek zorundadır.

Golftaki ana unsurlar, rakip oyuncular ve saha olmaktadır. O nedenle de hem rakibe saygı, hem de sahaya saygı, bu spor dalı için oldukça önemlidir. Fair play, bu oyunda kendine fazlası ile yer bulmaktadır.

Rakip Oyuncuyu Rahatsız Edecek Hareketlerden Kaçınılmalı!

Saygı unsuru o kadar önemlidir ki, rakip oyuncu vuruş hazırlığı içinde iken parkurda çıt çıkarılmaz. Aynı şekilde rakip oyuncunun rahatsız olabileceği mesafelerde durulmaz ve oyuncu rahat rahat atış yapması için özgür bırakılır. Bu ve bunlar gibi sebeplerin yanında, vuruş sırasında bozulan alanların da oyuncular tarafından tamir edilmesi, topun bıraktığı izlerin silinmesi, çim kapakçıkların yeniden yerlerine konulması gibi kriterler de sahaya saygı çerçevesinde önem arz etmektedir.

Golf Oyunu Nerede Oynanır?

Golf oyunu çim zemin üzerinde oynanmaktadır. Deliklere yakın olan bazı alanlarda, çimlerin uzunluklarının çok daha kısa olduğu görülmektedir. Bu alanlarda daha rahat bir vuruş özelliği sağlayabilmek için çimlerin kısaltılması önemlidir. Oyunun sonunda, en az vuruşu yaparak parkuru tamamlayan oyuncu oyunu kazanır.

Bilgitor

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.