Haber Siteleri, Hangi Haber Scripti Daha İyi

Haber siteleri sayısındaki artışla beraber en uygun haber sistemi arayışı da arttı. Peki hangi haber scripti daha güvenli, hangi haber sistemi daha kullanıcı dostu? İyi bir haber scripti nasıl olmalı? Yazılımcılarımız sizin için araştırdı.

Haber sitelerindeki inanılmaz artış, haber scripti yazan firma sayısında da artışa neden oluyor. Haber scriptleri genel olarak PHP tabanlı. Bunun yanında kısmen daha az ASP.Net tercihi yer almakta. Windows ya da Linux server tercihi yapıldıktan sonra tercihe göre haber ajanslarına üyelik yapmak gerekli.
Açık Kaynak içerik yönetim sistemleri

Haber sitesi yaparken iki genel tercih söz konusu. Bunlardan birisi açık kaynak yazılımlar (Drupal, Joomla, Mambo, PHP-Nuke, WordPress, TYPO3, Xoops vb.) diğeri de tamamıyla haber sitesi mantığıyla hazırlanan, ticari yazılımlar. WordPress gibi dünyanın en çok kullanılan açık kaynak içerik yönetim sistemleri (CMS) bazı artılara ve eksilere sahiptir. Bu sistemelerin en büyük avantajı on binlerce kullanıcı tarafından kullanılması ve bu nedenle sürekli güncelleniyor olması. Yine bu CMS lerde tema ve eklenti desteğinin çok olması, özel eklentilerin yazılması önemli bir avantajdır. Örneğin Nasa ve Milli Piyango gibi bir çok kuruluşun tercihi olan Drupal ile yapılamayacak hiç bir site yoktur. Böylesi büyük projelerde Drupal bilgisinin çok üst düzeyde olması gerekliliği tek dezavantajdır diyebiliriz.

İyi Bir Haber Scripti Nasıl Olmalı?

Mobil Uyumluluk
Günümüzde internet gezginlerinin büyük bir kısmı mobil cihaz kullanıyorlar. Durum bu olunca sitenin tasarımının her türlü mobil teknolojiye uyumlu olması şart. Sadece taşınabilir pc veya tablet değil aynı zamanda cep telefonlarına da uyumlu kodlama gerekli. Bu durumda kullanılan temanın Responsive özellikte olması tercih ediliyor. Bir diğer seçenek ise mobil cihazları algılayarak, masaüstü veya mobil sürüm tercihi sunan menü kullanımı. Bu durum daha çok siteye özgü mobil yazılım geliştirmek anlamına geliyor. Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Test Ediniz…

Sürekli Güncellenen Yazılım

Haber scripti için olmazsa olmaz bir diğer özellik güncellenebilir olması, yazılımcı firmanın oluşabilecek yazılım hatalarına karşı hızlı çözüm üretip, bu güncel sürümü ücretsiz olarak müşterisine vermesi gerekli.

Hızlı ve Temiz Kodlama

Sitenin hızlı yüklenebilir olması hatasız kodlanmış olması önemli. Haber scriptinin kodlarının güncel ve Html Validate, Css Validate uyumluğu taşımalı.

Haber sitesi yapmayı düşünen kişilerin her şeyden önce beklentilerinin yüksek olmaması gerekli. Sadece Türkiye’de binlerce haber sitesi kurulmakta ve başarısız olmakta. En önemli sorun da haber ajansları tarafından sunulan hizmetin maliyeti. Bir diğer olumsuz durum da büyük gazetelerin web sitelerine vermiş olduğu önemin artışı. Yine sadece güncel haberlere erişme avantajları değil bu sitelerin marka değeri nedeniyle sürekli öncelikli olması… Haberin orjini sizde de olsa arama motorları tarafından önceliğin bu sitelere verilmesi.

Bunun yanında sabırla ve olağanüstü çalışmayla ve doğru haber yazılımı tercihiyle önemli başarılar elde eden haber siteleri de var.

Soru: Haber Sitesi Düşünüyorum, Hangi Haber Scriptini Seçeyim? Öneriniz var mı?

Uzun vadeli, haber desteği olan, ulusal veya uluslararası hedefleri olan bir haber sitesi düşünüyorsanız, bizce iki sağlam seçenek var…
1. Drupal hakimi bir webmasterle anlaşıp, profosyonel ve özgün bir tema ve modüllerle oldukça başarılı bir haber sitesi oluşturabilirsiniz… Drupal’in esnek yapısı tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.
2. Tamamıyla profesyonel bir script ve uygulama desteği almak…

You May Also Like

About the Author: bilgitor

2 Comments

  1. Drupal’in olduğu yerde diğerlerinin yüzüne bakmam. Drupalle yapılmayacak hiç bir site yok demişsiniz, kesinlikle katılıyorum. Ücretli haber scriptleri için diyecek bişey yok. Üniversiteyi kazanmak için dershaneye gitmek gibi bişey.

  2. Haber sitesi için kesinlikle çok iyi bir tercih Drupal… Biraz kasıp Drupal öğrenmek, makul bir ücretle Drupal haber teması satın almak sizi de hostingi de yormaz. CPU derdi olmaz, Drupal bilginizi geliştirdikçe sırf bu yüzden bile ekmek yiyebilirsiniz. Çöpe atacak paranız varsa piyasada birbirinin kopyası olmuş haber scriptlerini satın alın.. Drupal dışında önereilecek diğer bir CMS de Alman çakısı TYPO3 tür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.