Halil İnalcık Kimdir?

Tarih profesörü Halil İnalcık, 1916’da İstanbul doğumludur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin ilk öğrencilerinden biridir. Fakültenin Yakınçağ Bölümü’nde doktorasını tamamlamış ve 1942-1972 döneminde yine aynı fakültede öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır.

Profesör Halil İnalcık; 1972 yılında  Osmanlı tarihi konusunda dersler vermek üzere, Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne davet edildi. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’nden davet alıncaya kadar Chicago Üniversitesi’ndek görevine devam etti. Bu yıllar içinde başta Harvard olmak üzere birçok Amerikan üniversitesinde Osmanlı tarihi seminerleri düzenledi. 1973’teki “The Ottoman Empire-The Classical Age (1300-1600) (Osmanlı İmparatorluğu – Klasik Dönem)” kitabından başlayarak uluslararası yayınevlerinde pek çok kitabı yayımlandı.

Türkiye, İngiliz, Amerikan, Sırp ve Arnavutluk akademilerine üye seçildi. Yurtiçinde ve yurtdışında fahri doktora, ödül ve nişanlar aldı. Arşivini bağışladığı Bilkent Üniversitesi bünyesindeki Halil İnalcık Center for Ottoman Studies (Halil İnalcık Osmanlı çalışmaları merkezi) 2008’de açılmıştır.

Eserleriyle Osmanlı-Türk tarihine siyasî,  ekonomik, kültür ve medeniyet tarihi ile ilgili konularda çok özgün katkıları olan bilim insanı Halil İnalcık 25 Temmuz 2016 tarihinde 100 yaşında iken vefat etmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.