Hippi Nedir? Hippi Yaşam Tarzı Hakkında Kısa bilgi

Hippi Nedir? Hippi Yaşam Tarzı Hakkında Kısa bilgi

Hippi yaşam tarzı, günümüzün ‘mutlak retçi’ anlayışın temellerini atan bir oluşumdur. Dünya ve kaynaklarının, yeryüzündeki tüm canlılara ait olduğu fikrini savunan apolitik bir görüş olarak tanımlanır. Komün hayatını savunan bu özgürlükçü hareketi benimseyenler, kendilerine kesinlikle hiçbir sınır koymazlar. Tüm yetkilileri reddeden bu hareket; 60’lı yıllarda komünist ve faşist yapılanmalarına karşı çıkmıştır. Hippilere göre özgürlük, bireyin kendi içindedir. Hippilerin, düşüncelerini gerçek yaşama dönüştüren bir yaşam tarzı vardır.

Hippilik sözcüğü, ABD’de 1960’lı yılların ortalarında başlayıp sonlarına kadar devam eden ve yetişkin erkek veya kadının otuzlu yaşlara kadar tercih ettiği bir yaşam tarzı için kullanıldı. Sözcüğün kökeninin, hipster’in kısaltılması olan, zenci gettolarında yaşayan “hip” ten geldiği düşünülmektedir.

Hippiler için “freaks” yani  “uyuşturucu müptelaları” deyimi kullanılırken, Hippilerin herhangi bir politik görüşleri veya siyasal parti ya  da hareketle ilişkileri yoktu. Uyuşturucu, müzik ve cinsellik hippi kültürünün olağan ilgi alanıydı.

Hippiler, tarım yerine toplayıcılık ve bahçecilik yaparlar.  Hippilikte,  genel olarak vegan-vejetaryen beslenme tercih edilir.

Erich Fromm, Hippilik akımını gelmiş geçmiş en tutarlı hareket olarak nitelemektedir. Çünkü “çiçek çocuklar” özgür aşk savunuculuğunun, barış yanlılığının tüm gereklerini yerine getirerek, inandıklarını yaşamaktan hiçbir zaman çekinmemiş ve genelgeçer ahlakın bütün karşıtlığına birliktelikleriyle karşı koyarak alternatif bir hayatı sürdürmeyi başarmışlardır. Hippi yaşam tarzının en şaşırtıcı yanlarından birisi olarak da, ceplerinde kuruş para olmamasına rağmen hayatlarını mutlu şekilde sürdürebilmeleridir.

Hippi sözcüğünün ilk olarak ortaya çıktığı ve bu olgunun geliştiği yıl olan 1965′ te ABD askeri Vietnam’a  gönderilir. Bu duruma  karşı ciddi bir başkaldırı ortaya çıkar. Efsanevi boks şampiyonu Muhammed Ali Clay, bir basın açıklaması yaparak Vietnam Savaşı’nı kınadığını ve askere gitmeyeceğini söyler. Bununn üzerine Muhammed Ali’nin unvanı alınır ve 3 yıl süreyle ringlerden uzaklaştırılır. Siyahi devrimci lider Malcolm X,  21 Şubat 1965 günü öldürülür. Onun yerine siyahi birliğinin başına gelen Martin Luther King, unutulmaz söylevi “Bir Hayalim Var”ı bu dönemde verir.

Hippiler, ABD’de sistem karşıtı, sisteme aykırı hareketleriyle ön plana çıkmıştır. Bu dönemde ABD’de gelişen antimilitarist, özgürlükçü akımlar arasında hippilerin önemi büyüktür. ABD’nin Vietnam’da yürüttüğü ve gençlerin orduya girmeye zorlandığı bir dönemde savaşa karşı en güçlü muhalefeti hippiler yaptı.

Türkiye’deki Hippiler

Türkiye, 1970’lı yıllarda hippilerin uğrak yeri olmuştur. Birçok hippi Katmandu, Tibet gibi yerlere giderken Türkiye’de özellikle de İstanbul Sirkeci’deki tek yıldızlı otellerde ve pansiyonlarda konaklamışlardır. Türkiye’deki hippi hareketinin de temelleri de o dönemlerde atılmıştır. Sol görüşlü birçok kişi, hippilerle tanıştıktan sonra  politikadan uzaklaşmış ve onlarla dünya turlarına çıkmıştır. Günümüzde de hippiler için Türkiye, önemini korumaktadır. Hippiler, Rainbow Festivali öncesinde dünyanın birçok yerinden Olimpos, Kelebekler Vadisi gibi yerlere gitmektedirler.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.