İnternetin Yaşamımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

İnternetin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

İnternetin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri en çok sosyal alanda kendini göstermekte. İnternetin en önemli faydası kuşkusuz,iletişim ve haberleşme teknolojilerindeki yüksek hız ve nitelik. Mektup, ev telefonu hatta cep telefonu ile haberleşmeye göre daha hızlı ve çok daha ekonomik özellik sunmakta. İnternet iletişim ve haberleşme alanlarında hız yanında konfor ve cazibe de sunmaktadır.

İnternet ve Sağlık: İnternetin sağlığa olumlu etkileri

İnternetin sağlık üzerindeki olumlu etkileri doğrudan ve dolaylı olumlu etkiler başlıkları altında ele alabiliriz. İnternet sağlık için doğrudan bilgi ve teknoloji aktarımı özelliğine sahipken, dolaylı olarak tüm alanlarda destekleyici unsur sunmaktadır. Yine hastanelerden kolayca randevu almak, tahlil sonuçlarına hafta sonu bile kolayca ulaşmak internetin insanlığa getirdiği konforlardandır.

İnternetin Eğitime Olumlu Etkileri

İnternetin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri  sosyal alandan sonra eğitimde de yoğun olarak kendini göstermekte. İnternetle birlikte bilgiye erişim hızlanmış oldu. Dünyanın tüm kütüphanelerine ulaşmak, farklı araştırma grupları ile bilgi alışverişi yapmak, bilimsel gelişmelerden düzenli ve hızlı haberdar olmak internetin artı değerleridir.

İnternet ve Kültür Sanat

İnternet haberleşmede hız ve konfor sağlıyor
İnternet, haberleşmede hız ve konfor sağlıyor

Sosyal bir olgu olan kültür ve sanat etkinlikleri için internet çok önemli bir araçtır. Farklı kültürler arası işbirliği internet kanalıyla daha kolay gerçekleşmektedir. Sosyal medya kanalıyla, kültürel, sanatsal etkileşim olanakları artmıştır. Sanayileşme nedeniyle yabancılaşan insanlık internet aracılığıyla bir nebze iletişim ağı aracılığyla sosyal ortamlar sağlamaktadır.

İnternet olumlu kullanıldığı taktirde sayılmayacak faydaları olan bir buluş, bir olanaktır. Sportif faaliyetlerin paylaşılması, öğrenilmesinden tutunuz da yemek pişirmeye kadar bir çok bilginin kaynağıdır. Film ve tiyatro eserleri izlemek, yorumlamak internetin gelişmesiyle daha kolaydır. Yemek siparişi, çiçek söylemek, gidilecek adres bilgilerine anında kolayca erişmek hatta haritadan yol tarfi almak internetin olumlu etkilerinden sadece bir kaçıdır.

İnternetin Hayatımızdaki Olumsuz Etkileriİnternetin Olumlu Etkileri

İnternetin yaşamımızdaki olumlu etkileri kadar olmasa da yerinde, kararında ve zamanında kullanımı olumsuz etkilere neden olmaktadır. İnternetin yaşamımızdaki olumsuz etkileri arasında en ön sırada bağımlılık gelmektedir. Bütün zamanını internette geçiren gençler,çocuklar hatta yaşlılar insanlığın yeni bir tehdit olarak algılaması gereken sosyal ve psikolojik bir sorundur.
İnternetin bir diğer olumsuz etkisi ise gerçek ve doğru olmayan bilgi belge paylaşımıdır. Bir diğer olumsuz etki de yine özellikle çocukların zararlı içeriklere kolayca erişmesidir. İnternetin yaşamımızdaki olumsuz etkileri arasında şiddet ve taciz vakalarına maruziyet de önemli yer tutmaktadır.

sonuç olarak internet, bütün alanlarda faydalı yani olumlu etkileri yanında aynı alanlarda olumsuz etkiler de barındırmaktadır. Örneğin sağlık alanındaki çok önemli faydaları olan inetrenetin yoğun kullanımı sonucunda, hareketsizlik nedeniyle obezite başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Bilgitor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir