IPHONE 6 PİL ÖMRÜNÜ UZATIN

iPhone marka telefonların kullanıcı sayısındaki önemli artışla birlikte kullanıcıların en çok yakındığı nokta pil ömrünün kısa olabilmesi. Esasında Iphone kullanıcılarının bazı pratik ipuçları sayesinde pil ömrünü uzatabilmeleri mümkün. Geniş ekran, hızlı işlemci ve yoğun data kullanan uygulamalar yüzünden, sabah şarj edilen iPhone’un pili bitmeden akşama ulaşması neredeyse imkansız. Oysa bazı basit önlemler alarak pil ömrünü uzatmanız mümkün.

iPhone kullanıcılarının ortak dertlerinden birisi şarjın çabucak bitivermesi. Sabah tam dolu şarj ettiğiniz cihazın akşama pili bitmeden ulaşması neredeyse imkansız. Geniş ekran, hızlı işlemci ve yoğun data kullanan uygulamalar ise bu sorunun en önemli nedeni. Bu yüzden çoğu iPhone kullanıcısı hem evinde, hem işyerinde hem de arabasında bir şarj cihazı bulundurur. Aslına bakarsanız teknik olarak iPhone’un şarjı 250-300 saate kadar dayanmaktadır, tabii cihazınıza neredeyse hiç dokunmamak, telefon konuşması yapmamak ve uygulama kullanmamak şartıyla! Ama bunu hangimiz yapabiliyoruz ki? iPhone’u bir salon aksesuarı olarak kullanmıyorsanız bu istatistiğin pek bir anlamı yok. Peki bazı önlemler alarak iPhone’un pil ömrünü uzatmak mümkün mü? iPhone kullanıcıları Ayarlar’da (Settings) yapacakları bazı ufak düzeltmelerle cihazlarının şarjını uzatabilirler.

1- Geniş ekranlar akıllı telefonların şarjını çabuk bitirmektedir. Bu nedenle iPhone’un ekran parlaklığını azaltın ve otomatik parlaklık seçeneğini tercih edin.

Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı (istediğiniz seviyeye kadar indirin ve otomatik parlaklık seçeneğini aktif hale getirin)

2- Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerini kullandığınız zamanlarda açın. Bu özellikler açık olursa, cihaz sürekli olarak bağlanacak bir veya kablosuz internet hattı arayacaktır.

Ayarlar > Bluetooth

Ayarlar > Wi-Fi

3- Konum servisleri, yaklaşık konumunuzu belirlemek için GPS, Wi-Fi ve baz istasyonu verilerini kullanırlar. Bu da doğal olarak şarj ömrünüzü kısaltır. Yine ihtiyaç duymuyorsanız konum servislerini tümden kapatmanızı öneririm. Veya isterseniz hangi uygulamaların konum servisini kullanabileceğini seçmeniz de mümkün.

Ayarlar > Gizlilik > Konum servisleri

4- Size gelen e-postaların anında telefonunuza düşmesi oldukça güzel bir özellik ama bu durumda cihazınız devamlı olarak veri gelip gelmediğini kontrol etmek durumunda kalacaktır. Hele de birden fazla e-posta adresiniz varsa işiniz oldukça zor! Fakat yeni verilerin otomatik olarak telefonunuza düşmesini engellerseniz pil ömrünüz hissedilir ölçüde uzayabilir.

Ayarlar > Mail, kişiler, takvimler > Yeni Verileri Al (Kapalı) ve Elle

5- iPhone’unuza otomatik kilit koyun ve otomatik kilitlenme süresini kısa tutun. Böylece cihazınız daha çabuk stand-by moduna girecektir.

Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit

6- İşinize yaramayan bildirimleri kapatın. Aksi takdirde cihazınıza yüklediğiniz uygulamalar gün boyu size gereksiz bildirimler gönderecektir.

Ayarlar > Bildirimler > Bildirim merkezi (istemediğiniz uygulamaların üzerine tıklayarak Bildirim Merkezi özelliğini kapatın)

7- Şayet telefon çekmeyen bir yerdeyseniz cihazınızı Uçak Modu’na alın. Aksi takdirde cihazınız devamlı olarak sinyal bulmaya çalışacaktır.

Ayarlar > Uçak Modu

8- iPhone’un kişisel asistanı Siri aslında önemli bir yardımcı ama henüz Türkçe komutları anlamadığından çoğumuz kullanmıyoruz. Bu durumda sevgili Siri’yi kapatmanızda hiç sakınca yok.

Ayarlar > Genel > Siri (Kapalı)

9- Kullanmadığınız uygulamaları kapatmazsanız arka planda çalışmaya devam edebilirler. Bunu önlemek için Home tuşuna iki kez art arda basın, ekranın altında çıkan ikonlardan birisine basılı tutun. İkonların titremeye başladığını göreceksiniz;  eksi işaretine tıklayarak uygulamaları tamamen sonlandırın.

Akıllı Telefonda Uygulamaları Kilitlemek

Akıllı telefonlarımız tüm kişisel verilerimizi sakladığımız bir cihaz haline dönüşmekte, bu durumda cihazın güvenliği de büyük önem kazanıyor. Dilerseniz bazı uygulamalara şifre koyup başkalarının kullanmasını engelleyebilirsiniz. Android işletim sistemine sahip mobil cihaz kullanıcıları Smart AppLock uygulamasını kullanabilirler. Smart AppLock ile cihazınızdaki uygulamalara güvenlik girişi veya şifre atayabilirsiniz. Sizin tarafınızdan seçilecek şifre ile söz konusu uygulamalar açılabilir ve o uygulamaların bir başkası tarafından açılmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik sadece bir değil, birden fazla şifreleme türü de mevcut. (http://bit.ly/sapplocker)

iOS cihaz sahiplerinin işi biraz daha zor. Buna benzer bir uygulama kullanmak için önce cihazlarını jailbreak yapmalılar. Daha sonra LockDown Pro uygulamasını kullanabilirler. (Jailbreakli cihazların resmi garanti kapsamı dışına çıktığını da hatırlatalım.) Uygulamayı indirdikten sonra isterseniz tüm uygulamalara veya sadece seçtiğiniz birkaç uygulamaya şifre koymanız da mümkün.

 

İlgili Yazılar

Yazar: bilgitor

8 Comments

  1. Iphone 5 aldım. Bataryasını daha uzun kullanmak için elimden geleni yapıyorum. Iphone için yazılımları da yayınlarsanız sevinirim…

  2. Iphone 5 bence mükemmel l-liç bir sorun yok… benim bir sözüm var l-lerkez alır ama kullanamaz araştırın ve kullanın …;) saygılarımla recep bekil

  3. İphone 5s kullanıyorum.bütün bilgileriniz çok sağlam ve çok yararlı bilgiler sayenizde şarj sıkıntım ortadan kalktı çok teşşekürler saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.