İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

Ülkelerin Milli marşları, özgürlüklerine kavuşma, özgürlük ve bağımsızlıklarını koruma, ülkelerin namusu ve şerefi üzerine yemin ederek korumaya çalıştıkları vatanları içindir.  Vatan sevgisinin en önemli dışavurum aracı milli marştır.   Dünyadaki bütün ülkelerin milli marşları, o ülkelerin bağımsızlıklarının sembolü olarak saygıya değerdir. Ulusal ya da uluslararası resmi tören ve toplantılarda, önemli günlerde ulusal marşlar (milli marşlar) bu bilinç ve saygıyla söylenmektedir.  Ülkelerin milli marşları ve bayrakları ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır.

İstiklâl Marşımız, Türk ulusunun, özgürlüğe kavuşmasına mahsuben yazılmış ve bestelenmiş bir marştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında, bağımsızlık mücadelesinin destansı zaferleri sonrasında elde edilmiş olan bağımsızlık ve özgürlüğü simgeleyen marştır. Bu muazzam marşın sözleri, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

İstiklal Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden günümüze kadar süren milli birlik ve beraberlik ruhunun simgesidir. Ay yıldızlı bayrağımızın göklere her çekildiğinde, her resmi törende büyük bir sevgi ve coşkuyla söylenen bir marştır. Yediden yetmişe, yaşlısı genci, kadını erkeği ile her cephesinde ayrı bir destan yazılan Kurtuluş Savaşı’nın nihayetinin müjdesidir bu marş.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen  ve ordularının başında, bizzat cephede bulunarak kahramanca mücadele eden Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha şükranla anıyoruz.

Her ülkenin sözleri ve eğer varsa müziği farklı farklı ulusal marşları vardır. İstiklâl Marşımız, söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir. Sözleri ile müziği bu kadar uyumlu bir marş daha olamaz. Milli şairimiz Mehmet Akif ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı esasında 10 kıtadır ve ilk iki kıtası milli marşımız olarak kabul edilmiş ve Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir.

Milli marşımızı söylerken, uzaktan veya yakından dinlerken ayağa kalkıp saygı ifadesiyle ayakta bekleyen insanların olduğu ülke Türkiye’dir.  İstiklal marşımızın şiirinin yazarı Mehmet Akif Ersoy’a, bestesini yapan Osman Zeki Üngör’e ve ülkemizin bağımsızlığını kazanması ve özgürlüğüne kavuşması için canlarını feda eden şehitlerimize şükran borçluyuz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak, ay yıldızlı al bayrağımız sonsuza kadar dalgalanacak ve İstiklal Marşımız hiç susmayacaktır…

Bilgitor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

6 Yorum

  1. istiklal Marşımızı yazan ve istiklal Marşımızın yazılmasına vesile olan herkese teşekkürler.

  2. İstiklal Marşının Önemi ve Mehmet Akif Ersoy yazıları için teşekkür ederim. Bu kadar öz ve temiz bir dille hazırlanmış yazıyı bizlerle paylaştığınız için Allah razı olsun sizlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.