John Steinbeck Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Fareler ve İnsanlar ve Gazap Üzümleri’nin ünlü yazarı John Steinbeck, Kaliforniya’nın Salinas kentinde 1902 yılında doğdu. Babası Prusya, annesi de İrlanda göçmenidir. Aile geçimini Salinas Vadisi’ndeki çiftliklerde ırgat olarak çalışarak sağlamaktaydı. John Steinbeck, çocukluk yıllarından başlayarak ilk gençlik yılları boyunca bu çiftliklerde çalışıp, ailesine destek oldu. Eserlerinde, okul dışındaki zamanını geçirdiği bu mekanların izine sıkça rastlanmaktadır.

Erken yaştan başlayarak zorlu bir hayatın ortasında kendisini bulan Steinbeck, erken yaşlarda yazar olmaya karar vermişti. 1919 yılında Stanford Üniversitesi’nde kaydını yaptırdı ancak sadece yazarlığına faydası olacağını düşündüğü derslere girdi.

Okul hayatının sürdüğü altı sene boyunca ırgatlık başta olmak üzere tezgahtarlık, marangozluk, laborantlık, boyacılık, kapıcılık gibi birçok işte çalıştı. John Steinbeck, ilk eserlerinden itibaren emekçilerin zorlu yaşam koşullarını ve ilişkilerini yansıtmada büyük başarı göstermiştir. Bunun nedeni de çalışma hayatı ile yazdıklarının usta bir dil aracılığıyla örtüşmesidir.

Üniversiteyi bırakan yazar New York’a gitti ve burada gazetecilik deneyimi yaşadı. Ancak yazdıklarının büyük kısmını yayınlatmayı başaramadı ve Kaliforniya’ya döndü. John Steinbeck’in ilk romanı Altın Kupa, 1929 yılında yayımlandı ancak fazla ilgi görmedi. Yazarlık yeteneği bu kitaptan sonra ancak 6 yıl sonra 1935 yılında yayımlayacağı Yukarı Mahalle’nin yayınlanması ile birlikte kabul gördü ve dikkat çekti. Bu başarının ardından her biri birer klasik olarak kabul edilen Bitmeyen Kavga (1936), Fareler ve İnsanlar (1937) ve Pulitzer Ödülü kazanan Gazap Üzümleri (1939) takip etti.
Yukarı Mahalle ( Kenar Mahalle)

Romanlarında sosyalist gerçekçi bakış açısını estetik bir anlatımla yansıtmıştır. John Steinbeck, işçi sınıfının gündelik ilişkilerini, ağır yaşam koşullarını ve mücadelelerini, döneminin ve çağımızın en temel toplumsal meselelerini tüm insani ayrıntılarıyla betimledi.

Dünya edebiyatına Bitmeyen Kavga, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri, Sardalye Sokağı, Cennetin Doğusu, Al Midilli başta olmak üzere daha pek çok başyapıt kazandıran Steinbeck, edebiyata katkılarından dolayı 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü ile onurlandırıldı. Eserleri güncelliği yanında, gerçekçi ve hayattan alınma sadelikleri ile edebi bir anlatım göstermesi nedeniyle her zaman övgü almıştır. Eserlerinin birçoğu sinemaya da uyarlanmıştır. Büyük yazar John Steinbeck, 1968 yılında hayatını kaybetmiştir.

Bilgitor

İlgili Yazılar

Yazar: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.