Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya

Nevşehir’de bulunan Kapadokya doğası, tarihi ve insanıyla keşfedilecek birçok güzelliği içinde bulunduran Türkiye’nin ve hatta Dünya’nın en nadide bölgelerinden biridir. Doğasında bulunan özel üzümlerden yapılan şarapları, kayıp bir şehri andıran yapısı, özgür atları ve görülmeye değer el değmemiş mağaralarıyla macera sever ve gezgin insanların durak listelerinin en başında yer alıyor. Yaklaşık 3 günlük dolu dolu geçirilecek bir tatille hem keşif tutkusunu tadabilir hem de güzel manzaralar eşliğinde huzuru yakalayabilirsiniz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya Balonları

Kapadokya’nın dünyaca bilinen balonları insanı hayrete düşürecek bir güzelliğe sahip. Kapadokya’da kaldığımda güneş daha doğmadan önce arkadaşlarımın kapıya durmaksızın vurmasıyla uyandım. Ne olduğunu anlamadan uyku sersemi bir şekilde bir tepenin üstüne gittik. Güneş daha yeni doğmaya başlamıştı. Sonra etrafı bir anda büyük ateş sesleri çevreledi. Tamamen uyandığımda hayatım boyunca unutamayacağım bir rüyayla karşılaşmıştım. Bütün etrafım renkli balonlarla çevriliydi. Hatta balonlar o kadar yakından yükseldi ki içindekilerle kısa bir sohbet ettiğimi bile hatırlayabiliyorum.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’da yaşayan insanları zamanında başka devletlerin saldırılarından kaç için kazdıkları yeraltı şehri Kapadokya’nın doğal yapısına özgüdür. Bu yüzden dünyanın başka hiçbir yerinde başka bir örneğini bulamazsınız. İlginç yapısı, yerin altında oluşu ve tarihi özellikleriyle insanda gezdikçe gezme hissi uyandıran şehir kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

Kapadokya’da

Kaybolun

Kapadokya Göreme’de kaldığımız kahvaltıdan sonra haritadan gezilmesi gereken bir yeri belirledik, ama önemli olan orası değil oraya gidiş tarzımızdı. Oraya giden çok rahat bir yol vardı fakat biz o araçların geçtiği yolun aksine dağlardan kendimize bir rota belirleyip Kapadokya’da kaybolup yolumuzu tekrar bulmaya karar verdik. İyi ki de yaptık. Bu şekilde gizli bahçelere, üzüm bağlarının manzarasına ve sanırım köylülerin çalışırken kullandıkları küçük oturaklı mağaralarla karşılaştık. Sizde heyecan verici bir macera istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Aşk Vadisi

Bir diğer adı Bağlıdere olan vadi eğer romantik anlar yaşamak ya da güzel manzara eşliğinde yürüyüş yapmak istiyorsanız gidilmesi gereken yerlerden. Göreme oldukça yakın bir konumda olan vadiyi yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşle tamamen bitirebilirsiniz.

Çanak Atölyeleri

Bir öğleden sonrasını çanak atölyelerinde kendinize göre sanat eserleri yaratmak için dersler alabilir ve yeteneğinizi test edebilirsiniz. Eminim evinize götürülecek anısı olan nadide parçalar en iyi sizin elinizden çıkacaktır.

Kapadokya Müzeler ve Tarihi Mekanlar

Kapadokya’da Göreme Açık Hava müzesi gibi müzelerin yanışı sıra Vaftizci Yahya Kilisesi, El Nazar Kilisesi gibi onlarca tarihi kilise ve manastır bulunmaktadır. Bu tarihi yerler içinde en az bir gün ayırmalısınız.

Kapadokya’da Otel BulBooking.com

Bilgitor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

4 Yorum

  1. Daha Kapadokya ziyaretim yok. Bir sponsor bulsam da 2-3 gün tatil yapsam diyorum. Türkiye’de yaşayıp da Kapadokya’ya gitmemiş olmak zor 🙂 Kapadokya’yı filmlerden dizilerden görmekle yetiniyoruz.

  2. Kapadokya’mızı daha iyi tanıtmak için Avrupa’daki Türklere iş düşmekte. Özellikle Almanya ve Fransa gibi ülkelerde yaşayan gurbetçilerimiz Kapadokya tanıtımı yapmalılar. Kapadokya gönüllüleri olarak çalışmalılar.

    1. Size katılıyorum Meral hanım. Kapadokya, dünya insanının görmesi gereken şahane bir yer. Her sene Kapadokya gezisi yapan biri olarak söylüyorum bunu. Kapadokya’nın havası başka suyu başka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.