Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

kara cuma Black Friday nedir

Kara Cuma (Black Friday), Amerika’da, Şükran Günü’nü izleyen ilk Cuma günü için, mağazalar, büyük küçük ölçekli şirketler tarafından düzenlenen büyük indirimler için kullanılan bir tabirdir. Black Friday kavramının nasıl çıktığı ile ilgili çeşitli görüşler vardır. Bu görüşlerden en gerçekçi olanı ise çeşitli polisiye ve ekonomik vakalardan sonra atılan manşetlerden esinlenerek ekonomik bir özellik kazanması. Cuma günleri için basın yayın organlarında sık sık kullanılan “Kara Cuma, Kara Perşembe veya Kara Pazartesi gibi manşetler 1981 yılından sonra bu günkü ekonomik anlamını kazandı. 1994 tarihinde yazılan Philadelphia Inquirer imzalı bir makaleye göre “Black Friday” deyimi, ilk defa1960’larda ABD’de bir gazete muhabiri tarafından kullanıldı. Günümüzde bu kavram net şekilde ekonomik amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

Şükran Günü Perşembe gününe denk gelmekte. Ertesi gün ise piyasaların açık olduğu gün. Black Friday’deki Kara’nın anlamı yapılan büyük indirimi anlatıyor.

Black Friday’de (Kara Cuma) günü bu yıl 23 Kasım 2018 tarihine geliyor. Türkiye’deki irili ufaklı mağazalar ve internet siteleri indirim duyurularını günlerden önce duyurdu. ABD, İngiltere ve Kanada başta olmak üzere en tanınmış markalarda bile %90 lara varan indirimler söz konusu olacak. Black Friday kapsamında Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülkede pek çok online alışveriş sitesi indirim kampanyası düzenliyor. İngiltere, Kanada ve ABD gibi ülkelerde ise geceleyin ise restoranlar, diskolar, barlar çok büyük yoğunluk yaşamaktadır.

Tüm dünyada geleneksel hale gelen ve çılgınlık boyutlarında fiyat indirimleri hemen tüm alanlarda gerçekleşiyor. Milyonlarca müşteri tarafından ziyaret edilen online alışveriş merkezleri yanında fiziki mağazalar da dolup taşıyor. Black Friday bu yıl 23 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşecek ve ülkemizde de mağazalar ‘Black Friday’ indirimleri yapmaktadır…

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

1 Yorum

  1. Black Friday Nedir?
    Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada’da da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanmakta olan Şükran Günü’nün ertesi gününde mağazalar ve alışveriş merkezlerinde yapılan devasa indirimlere verilen genel isimdir. Black Friday adı verilen bu indirim gününde mağazalar sene boyunca hiç yapmadıkları tutarlarda indirimler yaparlar. Bugün mağalazlar daha erken açılır, daha geç kapanır. Peki neden bugüne Black Friday ismi verilir? Black Friday yani Kara Cuma gününde mağaza çalışanları her zamankinden daha uzun mesailer yaparlar, sokaklar inanılmayacak derecede kalabalık olur, trafik artar ve özellikle alışveriş merkezleri etrafında yoğun bir gürültü olur. Bu nedenle bugüne Black Friday adı verilir. Ancak her türlü olumsuzluğun yanı sıra tüketicilerin çok istedikleri ürünlere inanılmaz indirim oranlarıyla sahip olabilme şansları, bugünün tüm olumsuzluklarını bertaraf eder ve Black Friday indirimleri büyük bir hevesle beklenir.

    Mağazalar Black Friday gününde yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek adına pek çok önlem alırlar. Büyük mağazaların büyük bir çoğunluğunda müşteriler geceden sıraya girer ve böylece olası bir izdiham engellenmiş olur. Ayrıca internetten alışveriş yapma imkanı da Black Friday gününün en azından mağazalarda bir nebze daha sakin geçmesini sağlar. Bu özel günde mağazaların e-ticaret kanalları alışılmışın dışında cirolar elde eder. Tüketiciler de internetten alışveriş yaparak trafik derdinden kurtulur ve mağazalarda kasa kuyruğuna girmek durumunda kalmazlar. Bu anlamda e-ticaret, Black Friday gününü çok daha keyifli kılar.

    Kara Cuma indirimleri en çok elektronik sektöründe uygulanıyor. Elektronik sektöründeki ürünlerin genellikle pahalı olmaları, bugünde uygulanan dev indirimleri daha da cazip konuma getiriyor. Black Friday indirimlerinin ayrıca hedef aldığı diğer sektörlerin arasında ise gelinlikler, giyim ürünleri, ayakkabılar, okul eşyaları ve ofis gereçleri bulunuyor. Dev indirimler televizyon kanallarında ve sosyal medyada oldukça keyifli görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.