Kişiden Kişiye Araç Kiralama Nedir?

Kişiden kişiye araç kiralama nedir? Kişiden kişiye araç kiralamanın sakıncaları nelerdir?

İngilizce peer-to-peer carsharing, person-to-person carsharing, peer-to-peer car rental ,olarak kişiden kişiye araç kiralama anlamında kullanılan uygulama. Bu uygulama sayesinde araç sahipleri, araçlarını saatlik, günlük gibi kısa süreliğine başkalarına kiraya vermektedir. Kişiden kişiye araç kiralama bazen  tanıdık çevre, kişiler arası olduğu gibi oluşturulan bir takım platformlar aracılığıyla da gerçekleşmekte.

İlk bakışta kolay ve sade bir işlem gibi görülen bu işlem aslında dikkatli olunmadığında sorunlara ve zararlara, hatta cezai yaptırımlara da yol açmakta. Araçlarını uzun süre kullanmayan kişilerin, ek gelir elde etmesi anlamında olumlu fakat barındırdığı riskler açısından da dikkat gerektiren bir uğraşı olarak dikkat çekiyor.

İlk bakışta aracımı başka kişilere kiraya veriyorum. Tıpkı evimi kiraya veriyor gibi. Bunda ne sakınca var diyebilirsiniz. Ancak ev yani emlak kiralamanın, ev sahibi ve kiracı olmanın mevzuatımızdaki çoğunluk tarafından bilinmekte ve ortaya daha az sorun çıkmaktadır. Tabi ki araç sahipleri de tıpkı emlak sahipleri gibi araçlarını kullanmadıkları zaman;  başka kişilerin kullanımına sunarak ek kazanç sağlama haklarına sahipler. Fakat yürüyen, kazalar sonucunda insan ölümü, yaralanma ve maddi kayıp yaşanacağı için durum biraz daha özen ve dikkat gerektiriyor.  Öncelikle kiralanacak aracın kasko ve trafik sigortasının mevcut olması, pert kaydının olmaması gerekli. Yine aracı kiralayacak kişinin yani sözleşme yapan kişinin 21 yaşını doldurmuş olmasına ve sürücü belgesini 2 yıldan fazla süreden önce almasına dikkat etmek gerekli. Sözleşme demişken, hem kiralayan hem de kiracı açısından maddeleri tek tek okunmalı ve öyle imzalanmalıdır.

Kişiden kişiye araç kiralamanın en önemli avantajı, kiralayan açsından fiyat avantajı sunmasıdır. Rent a car firmalarına göre araç seçme özelliği olmaz ancak çok önemli fiyat farkı vardır.

Kişiden kişiye araç kiralama fiyatları ve şartları ile ilgili güncel ilanları incelemeniz için link:
https://www.sahibinden.com/kiralik-araclar-otomobil/sahibinden

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.