Konya Kısa Tanıtım ve Gezi Rehberi

Konya gezilecek ve görülecek yerler açısından oldukça zengin bir ildir. Tarih Boyunca birçok devletin hükümdarlık yaptığı bölgede farklı dönemlerden izlerle karşılaşmamak imkansızdır. Özellikle Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu Konya, günümüzde bütün Dünya’yı etkisi altına alan felsefi fikirlerin de doğumuna tanık olmuştur.

Gerek doğası gerek tarihi ve düşünürleriyle Konya Türkiye’de gezilecek yerlerin başında yer almaktadır.

Konya’da Gezilecek Yerler

 Konya Mevlâna Müzesi

Mevlâna Müzesi‘’Gel, ne olursan ol yine gel…’’ dizeleriyle bütün Dünya’ya ayrım gözetmeksizin hoş geldin diyen Mevlana’nın dergahı. Bugün müze olarak kullanılan dergah zamanının izlerini kaybetmeden size o fikirlerin Dünya’ya nereden yayıldığını gösteriyor. İçinde dönemin ilgi çeken parçaları, derslerin görüldüğü yerler ve Mevlana Türbesi gibi tarihi açıdan oldukça önemli öğeleri barındıran müze Konya’ya gezmeye gelenlerin ilk duraklarından biri.

Şemsi Tebrizi Camii

Mevlana’nın gönül ve fikir dünyasında onun yoldaşı ve fikir arkadaşı olan Şems Tebrizi’nin türbesinin de bulunduğu Şemsi Tebrizi Camii de Mevlana Müzesinin ertesinde gidilmesi gereken yerlerden biri.

Karatay Medresesi

1251 yılında yapılan ve dönemin izlerinin hala diri olduğu medrese sizi içeriye girdiğiniz andan itibaren kendine hayran bırakacak işlemeleri ve mimarisiyle Konya’da keşfetmenizi bekliyor.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Avrupa’nın en büyük Türkiye’de ise tek olan tropikal kelebek bahçesi sizi Konya sokaklarını ve tarihini gezdikten sonra bambaşka bir diyara götürecek ve hayranlıkla kelebeklerin dünyasına sokacak nadide yerlerden biri.

Sille Köyü

Yaklaşık 3000 yıllık tarihi ile sizi farklı bir tarihi amana götürecek bir köy Sille. En önemli yanlarından biri de zamanında Kral Yolu üzerine kurulu olmasıdır. Bu yüzden Sille de görebileceğiniz, hamamlar, kervansaraylar, kiliseler, camiler, çamaşırhaneler ve su yolları gibi tarihi eserler konusunda oldukça zengin. Birkaç satırla yazılamayacak kadar büyük bir tarihi olan köyü de kesinlikle görmelisiniz.

Çatalhöyük

Dünya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Çatalhöyük de Konya’nın gezilmesi gereken yerlerinden.

Kilistra Antik Kenti

Kaya oyuğu yerleşmeleriyle Klistara Antik Kenti için Konya’daki Kapadokya diyebiliriz. Kentin içerisinde yapılan uzun bir yürüyüşün sizi güzel ve macera dolu bir yolculuğa çıkaracağından emin olabilirsiniz.

Bilgitor

Yazar hakkında bilgi bilgitor

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.