Kuru Fasulyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru Fasulyenin Faydaları

Bitkisel protein kaynaklarının en önde gelen temsilcisi olan kuru fasulye… Kuru fasulyenin faydaları saymakla bitmiyor. Bitkisel protein deposu olan kuru fasulye kırmızı et yiyemeyen kişiler için en iyi seçimdir. Anadolu’da fasılye, fasilye ve fasülye olarak bilinir. Etli kuru fasulye ve bulgur pilavı ile birlikte turşu en iyi üçlüdür. Ekmeksiz yenilmesi önerilmez.

Kuru fasulyenin en baba özelliği bunca protein zenginliğine göre ucuz olmasıdır. Doyurucudur, kırmızı et kadar protein içermesi onu fakir dostu, vejetaryen dostu yapmaktadır… Kırmızı etten uzak durması gerekenler, kuru fasulyenin faydaları ile tanışmaktan mutluluk duyacaklardır.

Kuru Fasulye Kemik yapısını güçlendirir

Güçlü bir kemik yapısı kazanmak için şiddetle önerilir. Karaciğer yetmezliğine iyi gelir, böbrek taşları için önerilir, kalp çarpıntısı için ilaç gibidir. Lifli bir yapısı vardır zaten bağırsakları en iyi çalıştıran besinlerdendir. Her ne kadar bazıları kötü kolesterolü düşürmekten itina ederler ama çeken bilir, bilenler de kurunun kötü kolesterolü hacamat etme potansiyelini duymuşlardır.

Kuru fasulyeyi uygun pişirme şartlarında (piyaz veya yemek şeklinde) günde 1 fincan kadar tüketen biri, yüksek kötü kolesterolün yaklaşık yüzde onundan bir buçuk ayda kurtulacaktır. Bu işin matematiği aynen şöyledir; 6 hafta boyunca günde bir fincan kadar kuru fasulye tüket, kolesterol seviyesini yüzde 10 oranında düşür….

Kuru fasulyeyi argoda temsil edecek kadar ünlü kılan şey aslında bağırsakları sıkıca talim yaptırmasıdır. Bu talimle birlikte kabızlık ve şişkinlik hissine veda edilir. Kuru fasulyenin başka bir marifeti daha vardır ki beden ölçülerini dert edinen kişileri ziyadesiyle memnun eder. Fasulye leptin hormonu salınımını sağlar. Bu da kişide tokluk duygusu sağlar ve iştahı bastırır.

Kuru Fasulye Kalp Krizini Önlüyor

Kuru fasulyenin lifli yapısı onu bir çok sağlık probleminde etkili bir besin olmasını sağlıyor. Beslenme uzmanlarının belirttiğine göre lifli gıda kalp krizi nedeniyle oluşan ölümleri yüzde 27 oranında azaltmakta. Yüksek tansiyonun düşürülmesi noktasında da oldukça etkilidir. Ayrıca günde 12-33 gram lif alımı ile birlikte kan basıncını düşürücü özelliği var. Kuru fasulyenin faydalarından anne adayları da nasibini almakta. Kuru fasulyenin folik asit ve demir içeriği zengin olduğu için gebelik döneminde tüketilmesi öneriliyor…

Sağlam Bir Kuru Fasulye Tarifi

Önce Malzemeler (4 kişilik):
2 su bardağı kuru fasulye,
1 adet kuru soğan,
1 yemek kaşığı domates salçası,
1 tatlı kaşığı kırmızı tatlı toz biber,
3-4 yemek kaşığı sıvı yağ,
Tuz,
Oda sıcaklığında su.

Bir adet kuru soğanı yemeklik olarak doğrayalım ve sıvı yağda kavuralım. Daha sonra salçayı ekleyip kokusunu alana kadar kavuralım ve toz biberi de ekleyip karıştıralım. Akşamdan iyice yıkanmış ve sıcak suyla ıslanmış 2 su bardağı fasulyeleri ekleyip karıştıralım (fasulyelerin suyunu iyice süzmüş olmaya dikkat edelim) Bundan sonrası kolay. Düdüklü tencerenin kapağını kapatmadan önce üzerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyelim… Buhar çıkmaya başladıktan sonra 20 dakika daha pişirelim.

Eğer düdüklü tencere değil de normal tencere kullanacaksak, üzerini 4 parmak geçecek kadar su ekleyip kısık ateşte fasulyeler yumuşayana kadar pişirelim. Tuzunu ekleyip karıştırdıktan sonra servis aşamasına geçelim…

Kaynak: bilgitor.com/kuru-fasulyenin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir/

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.