Lpg’li Aracın Su Eksiltmesi

LPG’li araçların motor beyinlerinin su ile çalıştıklarını çoğu araç sahibi bilmez. Bu yüzden de LPG’li araç kullanıcıların birçoğunun sık sık başına geldiği sorunlar arasında yer alan su eksiltme sorunu hakkında bilgiler sunacağız. LPG motor beynine giden suyun ısıtılarak gaz haline getirilmesi son derece önemli olduğundan dolayı LPG regülâtörlerinden su giriş ve çıkış vanaları bulunmaktadır. Bu vanalarda meydana gelen aşınmalardan dolayı zaman zaman araçlarda su eksilmesi görülmektedir. LPG’li aracın su eksiltmesi probleminin nedenleri ve çözüm önerileri:

LPG’li Araç Neden Su Eksiltir?

LPG’li aracınız var ve su eksiltme sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, yapmanız gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Özellikle de su deposunda veya su deposunun hortumlarında herhangi bir kaçak bulunmuyorsa, LPG regülâtöründe yer alan su giriş ve tahliye hortumlarını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Son derece önemli olan bu yerde bir kaça tespit edilmesi durumunda anında müdahale ederek sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Eğer sorunun hortumlardan olduğu tespit edildiyse bu durumda yapmanız gereken ustanız ile görüşerek son derece uygun fiyatlardan satışa sunulan bu hortumların değişimini yaptırmanız gerekmektedir.

Lpg'li Aracın Su Eksiltmesi

Bağlantı noktalarını kontrol ettirin

Su eksiltme sorunları arasında yer alan diğer etkenlerin başında bağlantı noktaları da yer almaktadır. Bu yüzden de bağlantı noktaları üzerinde bulunan yerlerinde su kaçağı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Burada sorun varsa bağlantı noktalarının yerlerinde değişiklik yaparak sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

T borusuna baktırın

Lpg’li aracın su eksiltmesi nedenlerinden biri de T borusudur. LPG’nin bağlantı noktaları arasında yer alan T borusu da su eksiltilmesine neden olan detaylar arasında yer almaktadır. Bu yüzden su eksilmesi durumunda T borusunu da baktırmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz.

LPG regülatörüne bakın

Son olarak ise bakmanız gereken yer, LPG’nin işlevini yerine getirmesinde son derece önemli yere sahip olan regülatör kısmı. Son derece pahalı olan bu parçanın bozulmaması için yukarıda bahsettiğimiz sorunların olduğu zamanlarda kısa sürede sorunu çözüme kavuşturmanız yeterli olacaktır. Bu yüzdende de regülatörün bozulmaması için buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

LPG’li araç sahiplerinin özellikle bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kalmaları durumunda parçaları sıfırları ile değiştirmelerini öneriyoruz, aksi durumda ciddi sorunlar karşınıza çıkabilir.

Kaynak: bilgitor.com/lpgli-aracin-su-eksiltmesi/

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.