Meb’den, Rehber Öğretmenlik Kursu

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılında düzenlenecek rehberlik kurslarının ilki için düğmeye bastı.  MEB 2017/1 Rehberlik kursları  İstanbul, Ankara, Yalova, Mersin, Erzurum, Rize ve Aksaray illerinde yapılacak. Rehber öğretmen olmak isteyen adaylar için Başvuruların 19 Aralık 2016 tarihinde 11.00 ile 14.00 saatleri arasında olduğunu belirtelim.  Kontenjanların dolmaması halinde 19 Aralık 2016 tarihinde 14.30’dan 23.59’a kadar ikinci başvuruların da alınacağı belirtildi. Kurslar 2 Ocak 2017 ile 3 Şubat 2017 arasında 33 gün sürecek. Her il için kontenjan sayıları farklı olacak.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru

Rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek öğretmen ihtiyacı için kurs düzenlenecek.
Kurslara Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunları, Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı belgesi bulunan Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) ve Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, en az 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler) mezunları başvuru yapabilecek.

Ayrıca Eğitim Fakültelerinin; eğitim programları ve öğretimi, eğitim yöneticiliği ve denetçiliği, eğitimde ölçme ve değerlendirme, eğitim yönetimi teftişi ve planlaması ile halk eğitimi bölümü veya anabilim dalları lisans mezunu olup özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde halen görev alan öğretmenler de katılabilecek.

Kaynak:  Maarif Cemiyeti

Yazar hakkında bilgi bilgitor

1 Comment

  1. 6-7 bin PDR mezunu işsizken rehber öğretmen bulamama gibi komik bir bahane ile sadece daha ucuza rehber öğretmen çalıştırmak için bu kursların açılması, öğrencilerin ruh sağlığı ve psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin meslek onuru ile oynanması çok vahim bir durum. Özelde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine büyük darbe vurulmakta, bu pozisyonun sahibi psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin iş imkanları ellerinden alınmakta ve büyük bir haksızlık yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.