Bilgitor

Net ve Güncel Bilgi

Motorun Vuruntulu Çalışmasının Nedenleri

Araçlarımızda zaman içerisinde istenmeyen sorunların meydana gelmesi can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu yazımızda motorun vuruntulu çalışması, motor kısmında meydana gelen sesler hakkında kullanıcıların merak ettiği detaylara yer veriyoruz.

Motorun vuruntulu olarak çalışmasına neden olan birçok sorun olabilmektedir. Bu yüzden de bu sorunların hangileri olduğu konusunda merak edilenleri açıklayarak başlamak istiyoruz.

Motor ana yatakları

Motorun vuruntulu çalışmasına neden olan arızalar arasında ilk sırada sizlere motorun ana yataklarında sorun olduğunu belirtmek istiyoruz. Eğer aracınızın içerisinde yer alan motor yatakları kısmında farklı bir şekilde çalışma prensibi meydana gelmişse aracınız vuruntulu olarak çalışmaktadır

Ana yataklar arasında meydana gelen boşluklar

Motor kısmının içerisinde yer alan motor ana yatakları arasında zaman içerisinde oluşan boşluklarda motorun vuruntulu bir şekilde çalışmasına neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yüzdende de bu sorunu çözmek için kendi başınıza bir çare aramak yerine ustanıza giderek bu detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pistonlarda meydana gelen sorunlar

Motor blokları içerisinde yer alan pistonlarda zaman içerisinde oluşan boşluklar aracınızın vuruntulu bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de vuruntulu çalışan motorun sorunları arasında siz değerli okurlarımıza pistonları da söylememiz doğru olmaktadır. Bloklar içerisinde meydana gelen boşluklar pistonların işlemini yerine getirmesine engel olacağından dolayı motorda vuruntu sesinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Subaplarda meydana gelen sorunlar

Motorun vuruntulu olarak çalışmasına neden olacak unsurlar arasında aslında en çok karşımıza çıkan sorun olarak subapların meydana getirdiği arızaları söylemek daha doğru olur. Özellikle LPG ile çalışan araçlarda zaman içerisinde meydana gelen subap erimeleri araçlarda motor vuruntu sesinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de sizler bu konuda doğru bilgiyi almak için ustanıza giderek araştırma yapmasını isteyebilirsiniz. LPG ile çalışan araçlarda sık meydana gelen subap erimelerinin önüne geçmek için subap değişimini yaptırmak istediğiniz zaman, metal subaplardan taktırmanız uzun süreli çözüm olarak karşınıza çıkacaktır. Motorun Vuruntulu Çalışması

Enjeksiyon sisteminde meydana gelen arızalar

Enjeksiyon sistemi içerisinde zaman içerisinde meydana gelen tıkanıklıklarda aracın motorunda vuruntu meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle de ucuz yakıt alan müşterilerin çok sık karşılaştığı bu sorun motorun vuruntu yapmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Motor Sıcakken Araç Neden Zor Çalışır?
Önceki Motor Sıcakken Araç Neden Zor Çalışır?
Mazot Filtresi Kaç Binde Değişmelidir?
Sonraki Mazot Filtresi Kaç Binde Değişmelidir?