Mucitlerin ve Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda; mucitlerin yani buluş yapanların ve bilim insanlarının ortak özellikleri ile mucit nedir, bilim insanı nedir? gibi ilgi çekici bir konulara kısa kısa değindik…

Bütün mucit kişiler yani yeni olan bir şeyi ilk kez bulan, buluş yapan kişiler meraklı, inatçı ve kararlı kişilerdir. Güçlü bir yeteneğe sahiptirler, çok iyi planlama ve zaman yönetimi becerilerine sahiptirler. Bilim insanlarının ortak özellikleri arasında, yaratıcı olmaları, meraklı olmaları ve çok fazla deney yaparak bunları gerçekleştirecek zamanı çok iyi yönetmeleri öne çıkmaktadır.

Bilim İnsanı Nedir?

Bilim, gözlem ve denemeler gibi şeylerin nasıl yapıldığına ve nasıl davrandıklarına dair sistematik süreçlerin uygulanmasıdır. Astronomi, jeoloji ve biyoloji birçok bilimsel alanın sadece bir kaçıdır. Bilim insanı ise kısaca; bir bilim alanında uzman düzeyinde bilgi sahibi olan veya araştıran bir kişidir.

Albert Einstein
Albert Einstein

Bilim insanları evreni, evrenle ilgili olan her şeyi açıklamak isterler. Bunu bilimsel yöntemi kullanarak yaparlar. Bilimsel metot, gözlem yapmak, tutarlı bulunan gözlemlerin açıklanması için yollar bulmak ve bu fikirleri test etmek üzerine odaklanmaktadır. Bir düşünce doğru olmadığı gösterildiğinde, yeni fikirler sunulur ve test edilir. Bilim,  var olanla yetinmek yerine, yeni veriler toplar ve geçerli olanları sürekli tartar, çelişir ve tutarlı olduğundan emin olur.

Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri

Bilim insanı olmak için olan çeşitli özellikleri taşımak gereklidir. Bilim insanları, öncelikle kendilerini ilgi duydukları bilim alanlarına adamış insanlardır. Bundan sonra en belirleyici özellikleri güçlü gözlem becerileri, merak, mantık, yaratıcılık, kuşkuculuk ve nesnelliktir.

Dikkatli Gözlem
Bilim insanlarının önemli bir özelliğidir. Bilim, gözlemsel delillere dayandığından, bilimsel teorileriniz, yaptığınız gözlemler kadar iyidir. Bir şeyi ölçtüğünüzde veya seyrettiğinizde dikkatle ve iyi teknikle yapılmalıdır. Her ölçüm belirsizliğe sahiptir. Kimse gözlemleme ve ölçme konusunda mükemmel değildir; ancak bilim insanları diğer insanlara göre çok daha dikkatli gözlem yeteneklerine sahiptir.

Merak
Genel olarak insanlar, doğayı, evreni detaylı olarak merak etmez ya da ilginç bulmaz. Bir bilim insanı için bir konuyu ilginç kılan ise meraktır. Bilim insanı aynı zamanda araştırma yapma motivasyonu sahibidir. Sonuçları merak etmiyorsanız neden araştırıyorsunuz? Dünya keşfetmek ve keşfetmek için harika bir yer. Bilim insanları bulabilecekleri şeyden (icat – buluş) çok heyecan duyarlar.

Mantık
Bilim insanları için  mantık hayati önem taşımaktadır. Bir konuyu araştırmak ve verileri almak zaman zaman sinir bozucu olabilir. Bağlı olduğunuz fikirlerin yanlış olduğuna karar verebiliriz. Bu olduğunda, duygularınızı bilimin iyiliği için bir kenara koymak mantıklı bir zihin gerektirir. Ayrıca yaptığınız gözlemleri mantıklı düşünmek için mantıklı bir yol izliyor. Bazen gözlemler çok karmaşık olabilir ve sadece mantıksal olarak düşünmek mantıklı gelmeye yardımcı olabilir.

Yaratıcılık
Bilim insanlarının ortak özellikleri arasında yaratıcılık önemli bir yer tutar. Yalnızca sanat sınıfında kullanacağınız bir şey gibi görünebilir, ancak en iyi bilim insanları son derece yaratıcıdır. Talimatları takip etmek ve bazı temel araştırmalar yapmak için yaratıcılık gerekmeyebilir ancak yeni ve büyük bir buluş için zaka yanında yaratıcılık gereklidir.  Einstein gibi bilim insanları, hiç kimsenin düşünmediği şeyleri önerirken, yaratıcı düşünüyorlardır. Mantıklı olmak tek başına basit çözümler sunabilir. Bilim insanının yaratıcı düşünce tarzı şaşırtıcı keşiflerle sonuçlanacak bir sürecin fitilini ateşlemektedir.

Bir bilim insanı ya da mucit olmanın pek çok yolu vardır. Bunların hepsini listelemek imkansızdır. Bilim insanları teorik denklemleri ve modelleri kullanarak bir laboratuvarda çalışabilirler. Bir şirket veya devlet için çalışabilirler. Yağmur ormanlarında bitki ve hayvanların kataloglanması gibi işlerde, uzaydaki astronotlar gibi ya da eğitimci (hoca) olarak çalışabilirler.

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.