ÖZGÜN YAZI NASIL YAZILIR?

Bir dizi sitesi değiliz. Oradan buradan kırpılan bilgilerle oluşturulmuş bir blog sitesi mi, tabi ki değil. Bir hocamız, mirimiz, miriçemiz var mı, yok? Öyleyse Siyah Beyaz nedir? Simgemizin bir tarafında Kara kartalı çağrıştıran bir şeyler olmadığına göre esas amaç Beşiktaş değil. Hoş, hepimiz Beşiktaşlıyız o ayrı mevzu ama siyah beyaz niye kuruldu? Ortada kurulmuş bir şey yok zaten. Ne cafcaflı ofislerimiz, ne yazmanlarımız ne de sempatik patronlarımız var. Bir tele sekreterimiz bile yok… Haa sağlam bir e-postamız var, yorumları okuyup gelen yazıların girişini yapan talebe suratlı bir ihtiyar arkadaşımız var. Siyah Beyaz şöyle bir şey: Lafı uzatma, eğme , bükme, kıvırma ve söyle… Konu ne? Beyin fırtınası değil, beyinde fırtına ! Amaç da bu sinopsis de bu!

Özgün yazı nasıl yazılır?

Neden Siyah Beyaz sorusunun yanıtını vermek bu kadar kolay işte… Esas zor olan okunabilir metinler oluşturmak, okuyabilir kişileri bulmak. Özgün yazının yaptığı iş tam da bu. Edebi metinleri kitap sayfalarından okuyarak bu hazzı yakalamak isteyenler için kütüphane önerimizi zevkle yineleyebiliriz…
Bizi ilgilendiren özgün yazı nasıl okunur? Emek verilmiş, doğru bir içeriğin doğru bir biçimle aktarıldığı değerli yazılara ulaşmak… Başı belli sonu belli, kaynağı belli seçkin yazılar… Biraz bu konudan bahsedelim:
Webden okuyana basit öneriler (karmaşık önerileri sorunuz) bizden olsun. Arama motoru kullanmak, araba sürmeyi öğrenip, trafik kurallarına uymakla aynıdır. Yanıp sönen kırmızı ışığın anlamıdır yani püf noktası. Dur sağı solu kontrol et, sonra devam. Bir örnek, Kuşlar neden uçar kuşların neden uçtuğunu ararken bir amacımız da kuşların neden yürümeyi tercih etmiyor olması ise sıkı bir makaleye ihtiyacımız var. Peki web okuyucusu için yanıp sönen kırmızı ışık nerede? Siyah beyaz mı? Yani Biz.. Bilgi nerede biz orada değiliz elbette ki, olsa eyiydi ama Google amca var… Önce merak et sonra ara… El frenini çek, çevrene bak sonra sonuçları değerlendir. Her gördüğün arama sonucuna balıklama atlama ey okur. Hoop şöyle bir yazı çıkar karşına: Whoops, looks like something went wrong. Evet bir şeyler yanlış gitti, tüh tüh tüh…

Ey web okuru, kaynağı belirsiz yazılara itibar etme. Seni avlamaya, tavlama amacından başka bir şeyi olmayan siteleri kara listene al, bir daha uğrama. Faydalı içeriklerin olduğu blogları sık kullanılanlara ekle. Ekle ki site yazarları izlendiğini, beğenildiğini anlasın. Anlasın ki güncel, yeni bilgileri paylaşma duygusuyla yanıp tutuşsun. Ey okur, emek verilerek hazırlanmış her ürün saygıyı hak eder. Başkalarından aşırılarak böl parçala yönet şeklindeki okuma metinlerine sırtını dön. Özgün ve sahibine ait içerikleri önare et, beğen ve paylaş.

Halen siyah Beyaz!
Araklanmış bilgi değil, paylaşılan bilgi. Kime ait olduğu açık seçik belli bilgi…
Be Quiet Please! Nedir? Cevabı burada… Şeklindeki anlatımdır…

Bilgitor

İlgili Yazılar

Yazar: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.