Paladyum Nedir, Kullanım Alanları ve Önemi

Paladyum (Palladium), platine benzer, Pd işaretiyle gösterilen, atom no: 46 ve atom ağırlığı: 106.42 olan kimyasal elementtir. William Hyde Wollaston tarafından 1803 yılında bulunan Paladyum metali, platinden sonra bu grupta bulunan metallerin en önemlisidir. Altı platin grubu metalden biri olan (rutenyum, rodyum, osmiyum, iridyum ve platinin kendisi ile birlikte) parlak beyaz bir malzemedir. Kıymetli metal olarak işlem görmektedir. Beyaz altın elde edilmesinde de paladyum kullanılır. Son yıllarda yüksek talep görmesi nedeniyle yükselen bir fiyat trendi izlemektedir.19.10.2019 itibarıyla Paladyum Vadeli İşlemleri fiyatı 1.726,90 $ ons’dur.

Gümüş gibi parlak bir görünüme sahiptir. Oldukça ince dağılmış bir durumda iken periyotlar sisteminde kendisinin üstünde bulunan nikelden daha fazla hidrojen gazını çözer. Paladyumda çözünmüş bulunan hidrojen nikelde olduğu gibi çok aktif bir durumdadır ve doymamış organik bileşikleri hidrojenlendirebilir. Hiçbir gaz geçirmeyen levha halindeki paladyum, hidrojen gazını geçirir. Paladyum, tuzlarında çoğunlukla +2 değerliktedir ve bunlar kahverengidirler. Kahverengi ve nem kapıcı billurlardan oluşan karbon monoksit tarafından koloidal şekilde bulunan ve siyah renkte olan paladyum metaline indirgenir.

Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu hakkında, 32 sayılı kararda yapılan değişikliklerle paladyum resmen değerli maden olarak kanuna eklenmiştir. Paladyum, özellikle elektronik ve endüstriyel ürünlerin üretim işleminde ve diş hekimliğinde kullanılmaktadır.

Parlak, gümüş renkli görünüme sahi bir metaldir. Kuyumcular ilk kez 1939’da takıya paladyum eklemiştir. Sarı altınla karıştırıldığında, alaşım beyaz altından daha güçlü bir metal oluşturmaktadır. 1967 yılında Tonga hükumeti, Kral Taufa Ahau Tupou IV’ün taç giyme törenini dolaşan sirküle edilmiş palladyum paralarını çıkardı. Bu, madeni paralarda kullanılan ilk paladyum örneğidir.

Paladyum elementlerin periyodik cetvelinde 46 atom sayısına sahiptir. Dünyanın bu nadir metali esas olarak Rusya ve Güney Afrika’da madenler ile Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da  ve çoğunlukla platin veya nikel gibi diğer metallere odaklanan işlemlerden ikincil bir ürün olarak çıkarılır.

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.