Bilgitor

Net ve Güncel Bilgi

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? Paramedik Nasıl Olunur?

Paramedik Nedir?

Acil Tıp Hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olarak ifade edilen ve Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hasta ya da yaralıya ilk anda müdahale eden sağlık profesyoneline Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri (AABT) veya paramedik denilmektedir.

Paramedik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Paramedik (İlk ve Acil Yardım) eğitimi ülkemizin bir çok devlet ve özel üniversitelerinde ön lisans düzeyinde verilmektedir. Üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde İlk ve Acil Yardım, Acil Bakım Teknikeri (Paramedik) eğitimi vermektedir.

Kimler Paramedik Olabilir? Paramedik Özellikleri

Paramedik yani ambulans ve acil bakım teknikeri olabilme şartlarını iki başlıkta kısaca inceleyelim. Bu şartlar İlk ve acil yardım bölümü tercih kılavuzunda belirtilmektedir. Burada belirtilen şartlar paramedik olabilmek için gerekli bazı ön koşulları içermektedir.  Paramedik olmak isteyenler öncelikle bazı fiziksel şartlara sahip olmalıdır. Bu şartları sıralayalım:

Sağlık ve Fiziksel özellikler
Erkek öğrencilerin 1.65 m, kız öğrencilerin de 1.60 m’den uzun olmaları şartı aranmaktadır. Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 eksik kilo ağırlığında olmak; kurtarma, taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları aranan diğer fiziksel özelliklerdendir.

Paramedik bölümünde okumak isteyen adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları şarttır.  Üniversite tercihi sırasında aranan bu şartların mutlaka taşınması gerekmektedir. Programa TYT sayısal puanıyla öğrenci alınmaktadır.

Paramedik Atamaları ve KPSS Puanları

Üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü bitirenler KPSS önlisans puanı ile paramedik olarak atanabilir. Önlisans mezunları için genel uygulanan kurallar paramedik olarak atanmak için de geçerlidir.Yani 4 yıllık bir bölümü bitirip lisans mezunu olmadan mutlaka önlisans puanınızı almanız mantıklı olacaktır. Paramedik atama puanları diğer mesleklere göre daha düşüktür bilhassa ortalama bir lisans bölümü atama puanlarında çok daha düşüktür.

Paramedik ve ATT Aynı mı?

Acil tıp teknisyeni (ATT) olmak için sağlık meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir. Yani lise düzeyinde bir eğitim söz konusudur. Ambulans ve acil bakım teknikeri yani paramedik ise önlisans mezundur.

Paramedik Ne İş Yapar? İş Bulması Kolay mı?

Mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığı 112 Ambulans istasyonlarında ve özel ambulans şirketlerinde ilk ve acil yardım teknikeri olarak çalışmaktadır. Yerleştirme oranı %100 dür.
Paramedik, yapılan işin özelliğinden dolayı birden fazla görevi üstlenmek durumunda kalabilir.

Ambulansta doktorun bulunmadığı durumlarda kıdemi eski olan paramedik amir konumunda olur. İlaç uygulama ve gerekirse müdahaleyi paramedik yapar. Çoğunlukla 112 acil serviste 24 saat nöbet tutar ve sonrasında 72 saat dinlenir. bazı durumlarda mesai şartları sağlık müdürlüğü tarafından değiştirebilir.

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? Paramedik Nasıl Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ankastre Ne Demektir? Ankastre Set Nedir?
Önceki Ankastre Ne Demektir? Ankastre Set Nedir?
Avrupa’daki Ülkelerin Güncel Listesi
Sonraki Avrupa’daki Ülkelerin Güncel Listesi