Bilgitor

Net ve Güncel Bilgi

Paris’te Gezilecek En Ünlü 10 Turistik Yer

Fransa denilince akla Paris, Paris denilince de akla ilk olarak Eyfel Kulesi, Notre-Dame de Paris gelmektedir. Ancak  Paris’te gezilecek daha bir çok yeri bulunmakta. Merak edenler için Paris’te gezilecek 10 turistik yeri seçtik.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, 1889’da Paris’te düzenlenen bir dünya fuarı Exposition Universelle için tasarlanmıştır. Paris’in en sembolüdür.

Louvre Müzesi

On sekizinci yüzyılın sonunda açılan Müzesi, F en ünlü müzesi ve dünyada Fransa’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinin başında gelmektedir.

Notre Dame Katedrali

1163 ve 1245 yılları arasında inşa edilen Notre Dame de Paris, dünyanın en eski gotik katedrallerinden biridir. Bu muhteşem katedral, tek başına Paris’e gitme sebebidir.

Arc de Triomphe

Arc de Triomphe, Paris’in ana sembollerinden biridir. Anıtın yapımı 1806 yılında Napolyon tarafından yaptırılmıştır.

Panteon

Panthéon, Paris’teki ilk büyük anıttı. 1764 ve 1790 yılları arasında inşa edilen nekropol, ünlü Fransız vatandaşlarını gömmek için kullanılmıştır.

Paris Latin Mahallesi

Paris Latin Mahallesi (Quartier Latin), şehrin en eskilerinden biridir. Şu anda Paris’in en büyüleyici ve canlı alanlarından biridir.  Latin Mahallesi, Sorbonne Üniversitesi öğrencilerinin uğrak yeridir.  Buradaki kafeler öğrenciler tarafından doldurulmaktadır.  Shakespeare & Company bu bölgenin simgesidir. Ayrıca kitapçılarıyla ünlüdür. Jardin des Plantes botanik bahçesi ve National Museum of Natural History, ailelere uygun turistik yerlerdendir.  Ünlü Panthéon binası ile beraber Voltaire ve Marie Curie gibi ünlülerin mezarları buradadır.

Montmartre

Ressam mahallesi olarak bilinen Montmartre’nin küçük ve dik dar sokakları, en eski kabarelere ve Sacré-Coeur Bazilikası’na ev sahipliği yapmaktadır.

Les Invalides

Muhteşem Hôtel national des Invalides on yedinci yüzyılda emekli Fransız askerleri için bir ev ve hastane olarak tasarlandı.

Champs Elysees

Champs-Élysées 1,9 km uzunluğundadır ve Paris’in en güzel ve tanınmış caddesidir. Aynı zamanda dünyanın en iyi bilinen caddelerinden biridir.

Versailles Sarayı

Versay Sarayı, 1974.84 dönümden fazla bahçeye sahip heybetli bir kraliyet sarayıdır. Château de Versailles birleştirir tarih ve kültür ve biridir  Paris yakınlarındaki en popüler yerlerindendir. UNESCO tarafından otuz yıl önce Dünya Mirası Listesi ilan edilen Versay Sarayı, dünyadaki en ünlü saraylardan biridir. Versay Kraliyet Sarayı ziyareti sırasında turistler,  ustaca dekore edilmiş bir çok odayı görme imkanına sahip olmaktadır.

Aynı derecede önemli olan, 73 m uzunluğunda ve 375 ayna ile dikkat çekici bir galeri olan Aynalar Salonu (Galeries des Glaces). Versay’daki en beğenilen odalardan biridir. Burada aynı zamanda 1919’da Birinci Dünya Savaşı’nın ateşkesi, Versay Antlaşması’nda imzalanmıştır.  Günümüzde Versay Sarayı, şehrin en gözde mekanlarından biridir. Ziyaretçiler, bu alanları ziyaret ederek Fransa’nın geçmişini ve kültürünü anlayacaklar . Ayrıca bahçelerde yürüyüş yaparak doğanın tadını çıkarmak da mümkün .

Paris’te Gezilecek En Ünlü 10 Turistik Yer

  1. Ah bir de para olsa. Şimdi Paris, ardından Rom, dönüşte Prag, Varşova ve Moskova’dan İstanbul…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skolastik Nedir? Skolastik Felsefenin Dönemleri
Önceki Skolastik Nedir? Skolastik Felsefenin Dönemleri
Orman Yangınlarının Nedenleri ve Sonuçları
Sonraki Orman Yangınlarının Nedenleri ve Sonuçları