Sanat Müzesi Nedir?

Bilim ve sanat eserlerinin korunup saklanarak, sergilenmek yoluyla insanların ziyaretine sunulduğu yapılara müze denilmektedir. Kültür ve sanat haberlerinde, programlarında sık sık duyduğumuz sanat galerisi ve sanat müzesi, sanatsal ürünlerin sergilendiği mekanlardır. Sanat müzesi ya da sanat galerisi denince ilk akla gelen resim ve heykeldir. Ancak bu kavramların kapsamı görsel sanatlarla birlikte tüm sanat dallarında her türlü sanat eseridir. Bu nedenle sanat müzeleri denince ilk akla gelen, sanat eserlerinin sergilendiği bina veya mekanlardır.. Sanat müzeleri bazen performans sanatı, konser gibi etkinlikler için de kullanılmaktadır.

Ülkemizde az sayıda özel sanat müzesi vardır. Bunun yanında kamu kuruluşları tarafından kurulan ve organize edilen sanat müzeleri çoğunluktadır. Aynı şekilde vakıflara ait sanat galerilerinin de varlığı söz konusudur.

Her sanat eserinin veya resim sergisinin sanat müzesi olması tabi ki söz konusu değildir. Bir yapının sanat müzesi özelliğine sahip olması için bazı şartlar gereklidir. İlk ve en önemli koşul ise yapının sabit bir koleksiyona sahip olmasıdır.

Sanat müzeleri ki sanat galerisi olarak yaygın kullanıma sahiptir, bu mekanlarda genel olarak ressamların tabloları sergilenir. Sanat müzelerinde, Dünya resim tarihine damga vuran sanatçıların tabloları sergilendiği gibi yaşayan ressamların tabloları da sergilenir. Sabit koleksiyonların yanında farklı tematik özellikte ya da gündemdeki sanat eserleri süreli olarak sergilenebilir.

Sanat müzelerinde resimden sonra en yaygın sanat ürünü olarak heykel gelir. Aynı şekilde fotoğraf, basılı yayınlar, sanat kitapları, kolaj, süsleme sanatı, mobilya, tekstil, kostüm, çizim ve yerleştirme sanatı gibi sanat dallarında da eserler sanat müzelerinde ve sanat galerilerinde sıklıkla sergilenirler.

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.