Sel ve Taşkın Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Sel ve taşkın kavramları genellikle birbiriyle karıştırılmaktadır.  Sel, suların bulunduğu yerden yükselerek ya da başka yerden gelmek suretiyle kuru durumdaki yerleri kaplaması olayına denilmektedir.

Sellerin oluşum hızlarına göre üç çeşidi vardır. Bunlar yavaş gelişen seller, hızlı gelişen seller ve ani sellerdir. Yavaş gelişen seller, genellikle bir hafta veya daha uzun sürelerde gerçekleşen sellerdir.

Hızlı gelişen seller; bir iki günde gelişen sellerdir.

Ani seller ise saatlik sürelerde gelişen seller için kullanılan bir tabirdir.

Taşkın ise bir akarsunun, çeşitle nedenlerden dolayı yatağından taşması, çevresindeki canlılar, tarla ve bahçeler, binalar, taşıtlar ya da alt yapı tesislerine zarar veren, olağan olmayan su aşıklarıdır.

Ülkemiz sel tehlikesi potansiyeli olan bir ülkedir. Sel veya taşkınlar depremlerden en fazla zarar veren doğal olaylarıdır. Türkiye’nin bütün bölgeleri, sel tehlikesine maruz kalma özelliği taşımaktadır.

Türkiye’de bulunan yerleşim yerleri, tarımsal alanlar, turizm tesisleri ve fabrikalar sel ve taşkınların tehditi altındadır.

Seller ve taşkınlar, Türkiye’de doğa kökenli tehlikeler açısından depremlerden sonra gelen en önemli afetlerdir. Ülkemizin doğal, kültürel ve ekonomik kaynaklarına zarar verme potansiyeli yanında can kaybına da neden olmakta olan sel ve taşkınların önlenmesi için afet acil durum planları ve hazırlıklarının titizlikle yapılması germektedir.

Sitemizde bulunan afet ve acil durum ve afetlerle ilgili diğer yazılar aşağıda listelenmiştir.

Afet İnan Kimdir? Kısaca Hayatı, Çalışmaları ve Eserleri

İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?

Sivil Savunma Nedir? 28 Şubat Sivil Savunma Günü

You May Also Like

About the Author: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.