SEO Nedir?

Web sitelerinin içeriklerinin Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları başta olmak üzere, ziyaretçilere en kolay ve istenir şekilde ulaşması için yapılan çalışmalardır. Seo nedir sorusunun yanıtı bu sihirli kavramın gücünde saklıdır. İngilizce Search Engine Optimization cümlesinin baş harflerinin oluşturduğu SEO, günümüzde öne çıkan bir sektör haline gelmiştir. Özellikle pazar rekabeti yüksek olan sektörlerde SEO teknikleri daha da önem kazanmaktadır.

Kolay SEO mu? Seo Kolay mı?

Seo teknikleri için statik bilgilerden bahsetmek iç bir zaman doğru değildir. Web yayıncılığı, haberciliği veya makale yazarlığı Seo’nun bir tarafındayken diğer tarafında arama motorlarının davranışı vardır. Bu iktisadi bir tavırdır aslında. Arama motorlarının, web gezginleri nezdindeki itibarı çok önemlidir. Bu nedenle arama sonuçlarının, doğruluğu ve temizliği nihai olarak hedeflenmektedir. Hal böyleyken sürekli yenilenen, dinamik yazılım teknikleri söz konusudur. İşin özeti nitelikli bir sunumun peşinde olan esasen bilgiye ulaşan toplulukla birlikte arama motorlarıdır. Kolay SEO peşinde koşanların bu gerçeği unutmaması gerekir.
Peki ama Seo çalışmalarının hedefine ulaşması ürünün niteliğini belirler mi? Arama motorlarının ulaşmak istediği ideal hedef hak eden içeriğin ya da medyanın ilk sırada çıkmasıdır. Gerçekte ise SEO teknikleri ile haşır neşir olmuş kurumlar, uzmanlar için sadece aramalardaki sıralama önemlidir.

Basit Seo Teknikleri

Seo teknikleri için çok temel düzeyde kısa bir örnek vererek, yazımızı bitirelim:
Okunabilirlik. WordPress kullanan blog yazarları bu konuda avantajlıdır. Okunabilirliğin iki özelliği vardır. Başlıklar ve anlatım.

Başlıklar için Büyük fonttan küçüğe doğru H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 html etiketlerdir. Tam bir makale için bu hiyerarşiye uymak gerekir.

Okul (H1) : Bilgitor Web Okulu
Sınıflar (H2):
Teknoloji sınıfı (H3)
Seyahat sınıfı (H3)
Dersler (H4)

Şeklindeki bir başlık sistemi bu hiyerarşiyi ifade eder. Bu karmaşayı önler, okuyucuya aradığı bilgiyi kolayca sunar.

Anlatım, SEO’da sanıldığından da büyük bir öneme sahiptir. Özgün anlatım biçimi, doğru cümle kuruluşu, uygun noktalama, anlaşılır ve mümkün olan yalınlıkta kısa cümleler… İç ve dış linklemeler, tanıtım yazıları da tek başına SEO değildir.

SEO’nun ne tek başına okunabilirlik, ne anlatım, ne özgünlük, ne de görseller olmadığını vurgulayalım. Özgün, el emeği, göz nuru yayınlarınızın hak ettiği hite kavuşması dileğiyle.

Unutmadan paylaşmak SEO’nun bir parçasıdır. Bilginin kaynağını açık şekilde linkle vermeniz size kaybettirmez. Kesinlikle güvenilir yapar sizi ve seo puanınız artar..

Bu yazıyı paylaşmak için:
Kaynak: SEO Nedir?

You May Also Like

About the Author: bilgitor

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.