Bilgitor

Net ve Güncel Bilgi

Sevmek, Sevilmek, Sevgi ve Aşk Nedir?

Sevmek, sevilmek, sevgi ve aşk…  En doğru tanımı yapabilmek için En çok kafa yorduğumuz kavramlar. Filozoflar, şairler, bilginler en çok aşk üzerine konuşmuşlardır. Tarih boyunca en çok gerçek aşkın büyüsü konuşulmuştur. En güzel aşk şiirleri bu yüzden yazılmıştır, en güzel sevgi sözleri bu nedenle söylenmiştir ve sevmek üzerine bu yüzden binlerce roman yazılmıştır. Masalların biricik konusu aşktır.  Aşk olmasaydı yaşamın anlamı olmazdı denmiştir.  Gerçek sevginin, gerçek aşkın ne olduğu insanlık olduğu sürece devam edecektir. Hayatın başlangıcıyla başlayan aşkın ölümü ancak hayatın bitmesiyle son bulacaktır.

Sevgi iyilik halidir ya aşk?..

Aşk sağlıktır diyemeyiz, güzelliktir ve tabi ki aşk mutluluktur da diyemeyiz. Sevgiyle aşk arasındaki bağ ise sevginin emek ürünü olması, sevginin toplumsal yani insanlıktan yana olmasıdır. Bu kadar söylemek sevgiyi tanımlamak için yeterli midir? Sevgi mutlak iyilik halidir ve o sürecin inşasıdır aşksa hastalıklı olabilir, kara ve umutsuz olabilir. Aşkın mutlulukla ilişkisi ise büyük şair Aragon’un dediği gibidir. Mutlu aşk yoktur.

Sevgi emek isterse emek harcayan hak eder. Emekse bilinci doyuracak yegane şeydir. Okumak, araştırmak, eleştirmek kısacası beynin dinamik süreci emekle gerçekleşir. Mutlu olabilmek için bilincin doyurulması gereklidir. Doygun bir bilinç, doygun bir ruh ve dolayısıyla olgunlaşmış, insancıl davranışa yol açacaktır.

Sevgi Fedakarlıktır!

Sevmenin bir ölçüsü yoktur ama aşk kadar ölçüsüz de değildir. Aşk duygusundaki bencillik, savurganlık ve içe dönüklük sevgide yerini empatiye, sosyal ilişkilere,insanlık düzlemine yerini bırakır. Yine de sevgiyle aşkı tamamıyla ayırmak mümkün olmaz. Şöyle ki seven insan aynı zamanda aşık olabilir, aşık olan insan da gerçekten sevebilir. Buradaki kilit ifade ise gerçekten sevmektir. insanlık tarihinin en insancıl alimlerinden biri olan Mevlana’nın bir sözü vardır: Yürek yorulunca ter gözden akar der. Esas mevzu aslında tam da budur. Sevgi öyle bir yüceliktir ki emek olmadan asla karşılık bulmaz. Sadece emek değil, insan sevdikleri için gerekirse çok büyük fedakarlıklar da yapmalıdır. Sevginin emek olduğu sözü, hayatın bütün alanlarında anlamını bulacak değerde özlü bir ifadedir.

bilgitor.com/sevmek-sevilmek-sevgi-ve-ask-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü İle İlgili Yazı
Önceki 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü İle İlgili Yazı
Vitamin Nedir? Hangi Vitamin Hangi Besinde Bulunur?
Sonraki Vitamin Nedir? Hangi Vitamin Hangi Besinde Bulunur?