Sosyal Medya Nedir, Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya, internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte artan kullanıcı deneyimlerini karşılamak için ortaya çıkan medya sistemidir. Tek yönlü ve statik bilgi paylaşımından, çift taraflı, eş zamanlı ve dinamik bilgi paylaşımı imkanı sunan medya sistemidir. Sosyal medya; net platformunda (internet) online olsun olmasın insanların karşılıklı diyalogları ve paylaşımları bütünüdür. Kullanıcıların birbirleriyle görsel dosya (video, resim), müzik ve doküman paylaşımı yaptığı sosyal ağlar, internet siteleri ve uygulamalar vardır. Bu araçların sayesinde, aranan ve merak edilen her türlü içeriğe erişmek mümkün olmaktadır. Ekşi sözlük benzeri yazarların paylaşımlarına erişimin herkes tarafından mümkün olduğu ve kısmi yorum, beğenme vb gibi katılım sağlandığı platformlar, forumlar sosyal medyanın önemli parçalarındandır.

Sosyal medya, mobil internet uygulamaların gelişmesiyle daha hızlı bir yayılım göstermekte hatta Twitter örneğinde olduğu gibi iletişim ve ifade aracı olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya platformları tartışmanın, paylaşmanın ve iletişimin çağımızdaki en önemli ayağıdır. Klasik medyanın olanaklarından daha fazla, daha ekonomik ve dinamik yapısından dolayı daha düzeltilebilir niteliktedir. Kullanıcı kaynaklı medya kullanımı sosyal medyayı geleneksel medyadan ayırt eden başka bir özelliktir. Kullanıcı hem paylaşan hem de paylaşılanlardan faydalanan kişi durumundadır.

Siyasiler, sanatçılar veya ünlü kimselerin kendi takipçilerine hitap etmesinin yanında sosyal medyada ün yakalamış popüler kimselere de olanak sağlamaktadır.

Günümüzde sosyal medya hesapları üzerinden politik, teknolojik içerik sunumları paydaşlar arasında siyasi ve ekonomik yarar hedefli olarak çalışma yeteneğine sahiptir.

Sosyal medya teknolojileri blogları, iş ağları (Linkedin), kurumsal sosyal ağlar, değişik konulardaki forumlar (R10, Hisse net, donanimhaber vb), mikrobloglar, görsel paylaşımı (İnstegram), ürün/hizmet değerlendirmeleri, sosyal imleme, sosyal ağlar (Facebook, Twitter vb) ve video barındırma (youtube) gibi birçok farklı şekli alabilir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Tüm dünyada en çok aranan meslek elemanı olma yolunda ilerleyen sosyal medya uzmanlığı, toplumsal haber ve iletişim kanallarının internet üzerinden en etkili şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Sosyal medya uzmanı, internetin olanakları, teknolojisi ve kültürü ölçüsünde sosyal medya ağlarının kullanılarak haber, tanıtım, bilgi, belge, multimedya Sosyal Ağlar kavramı sonrası ticari veya sosyal sorumluluk içerikli projelerin daha geniş hedef kitlelere ulaşabilmesi için Sosyal Medya Kanalları üzerinde haber, duyuru, kampanya duyurusu, ve çeşitli etkinliklerin tanıtımı için kullanılacak reklamların internet kültürüne uygun bir şekilde kısa öz ve internet okurunun fazla zamanını çalmayacak şekilde kısa, net ve anlaşılır olacak şekilde ürün, hizmet veya sosyal sorumluluk içeren konuların algıda seçici kesimlere iletilmesi için çalışanların yaptığı işin genel adıdır.

Bilgitor

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.