Tansiyon, Düşük Tansiyon, Büyük Tansiyon Nedir?

Kanımızın damarlarımıza yaptığı basınca tansiyon denmektedir. Peki küçük tansiyon ve büyük tansiyon nedir? Kısaca bu kavramlar hakkında bilgi vereceğiz.

Kalbimiz, her bir atımda  kanı önce pompalar. Bundan sonra kanın yeniden kalbe dolması için dinlenme aşamasına geçer. geçer. Kan pompalandığında oluşan atardamar duvarındaki en yüksek basınç sistolik kan basıncı yani büyük tansiyon, istirahat halinde oluşan en düşük basınç ise diyastolik kan basıncını yani küçük tansiyondur. 

Daha açık bir ifadeyle kan basıncının normalden yüksek olması yüksek tansiyon olarak bilinmektedir. Yüksek basınç söz konusu olduğunda kontrol yani denetim şarttır. Şu an için herhangi bir sorun olmasa bile yüksek tansiyon için düzenli olarak ölçümler yaptırmak gereklidir. Doktorların belirttiği normal kan basıncı 90 – 140 arasındadır. Bu değerlerin dışındaki durumlar için mutlaka bir uzman doktora görünmek gereklidir.

Düşük tansiyon nedir? Düşük tansiyon için neler yapmalıdır?
Vücuttaki kan basıncının düşük olması durumu, düşük tansiyon olarak ifade edilir. Tansiyonun 9/6 sınırının altına düşmesi olarak kabul edilir. Herhangi bir semptom yaratmayan düşük tansiyon normal kabul edilir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Bazı durumlarda ise düşük tansiyon, başka önemli bir problemin habercisi olabilir. Özellikle yaşlılarda kalbe, beyne ve diğer hayati organlara kan akışının yeterli olmadığını gösteren ciddi bir belirtidir. Kronik düşük tansiyon herhangi bir müdahale gerektirmez. Ancak kan basıncındaki ani düşüşler baş dönmesine, halsizliğe ve bayılmalara neden olabilir. Bu, hayati organlara o anda yeterli kan akışının olmadığı anlamına gelir. Bu tarz şikayetleriniz varsa doktorunuza danışıp tansiyonunuzun takip edilmesini talep edebilirsiniz. Her yetişkin insan en az 5 yılda bir tansiyon ölçümünü yaptırmalıdır.

Düşük Tansiyon veya Tansiyon Düşmesinin Nedeni?

Ortam sıcaklığına, kullanılan ilaçlara, yaş faktöründen tutun da birçok farklı nedeni olabilir. Gün içerisinde ne yaptığınıza, stres düzeyinize, yediklerinize ve birçok farklı faktöre bağlı olarak kan basıncında düşüş yaşayabilirsiniz. Düşük tansiyona neden olabilecek diğer faktörlerden bazıları şunlardır:
Düşük Tansiyon

Genetik faktör:  Düşük tansiyon ebeveynlerden birinden miras kalan tamamen genetik bir durum olabilir.

Susuzluk. Vücuttaki suyun azalması tansiyonunuzu düşürebilir.
-Anemi. Eğer hemoglobin ya da alyuvar sayınız normalden düşükse bu düşük tansiyona sebep olabilir.

Kalp hastalığı, nörolojik rahatsızlıklar (Parkinson Hastalığı gibi bazı nörolojik rahatsızlıklar) sinir sisteminizi tahrip eder. Sinir sistemi, damarların genişleyip daralması da dahil birçok vücut fonksiyonunu yönetmektedir. Eğer sinir sistemiyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, damarlarınız genişleyerek kan basıncınızın düşmesine neden olabilir. Yine cddi Yaralanma ve şok durumlarında, ciddi yaralanmalarda, çok kan kaybedilen durumlarda veya şok halindeyken kan basıncınız düşer.
Tansiyonum Düştüğünde Ne Yapmalı?

Normal şartlarda düşük tansiyon herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak halsizlik, baş dönmesi ve bayılma gibi şikayetler varsa sebebin araştırılması için aile hekimine görünmekte yarar var. Bunun dışında tansiyon düşmesini engellemek için bazı önlemler alınabilir:
-Yeterince su içilmesi,
-Yemeklere bir miktar tuz eklemek,
-Sık aralıklarla hafif öğünler tüketmek. Aç kalmamak,
-Yüzme , jimnastik gibi egzersizler yapmak
-Açık havada yürüyüş yapmak,
-Geceleri soğuk duş almak,
-Yataktan aniden doğrulmamaya ve ani hareketler yapmamaya özen göstermek,
-Tansiyonun düştüğü hissedildiğinde uzanıp dinlenlnmek…

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.