TELEFON NASIL İCAT EDİLDİ?

TELEFON NASIL İCAT EDİLDİ?

Cep telefonlar hayatın bir parçası… Peki hiç düşündünüz mü, Telefon nasıl bulundu?

Telefonun icadı Kısaca

Boston Üniversitesi profesörlerinden Alexsander Graham Bell, 1876 yılında telefonu icat etti. Bu buluş, letişim alanında insanlık için çığır açan gelişmeleri tetikledi.  Graham Bell, telefonu bulmadan önce en hızlı mesajlaşma yolu Mors alfabesiyle telgraf hatlarından ulaştırmaktı. Telgrafın dezavantajı ise insan sesinin iletimi şeklinde olmayışıydı. İnsanlığın ilk haberleşme araçlarına göre önemli olan telgraf yerine yeni arayışlar ortaya çıkmalıydı.
ilk manuel telefonlar
İnsanlar telgraftan önce, acil mesajlar için atlı ulaklar, duman işaretleri, güvercinler ve gemiler kullanmaktaydı. Bu durum Alexsander Graham Bell’in telgrafı bulmasıyla birlikte değişti.  Tüm hayatını sağırların eğitimine adayan Bell, telgrafı geliştirmeye  çalışıyordu.

Bell sürekli deneyler yapıyordu. Bu çalışmalar sırasında, bir odadan diğerine gerdiği telin yansıttığı ses titreşimlerini duydu. Bu zayıf sesi, diğer mucitler de duymuş olsalar bile, büyük farklılığı kavrayamadıkları hemen hemen kesindi. Bell, insan kulağının titreşimleri güçlendirmesi konusundaki derin bilgilerinin yardımı ve tel aracılığıyla insan sesinin aktarılmasının mümkün olduğunu kavradı. Böylece, telefon doğdu. On yıl içerisinde, önce Amerika’ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldı.

telefonun mucidi-Alexander_Graham_Bell

Yazının sitemizdeki güncel hali:
Telefonun İcadı ve Gelişimi

Bilgitor

You May Also Like

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.