Termometre ile Termostat Arasındaki Fark

Termostatlar temelde ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılmasına göre ikiye ayrılır ancak her iki işi yani hem ısıtma hem soğutma işini yapabilen kombine termostatlar da vardır.

Termometre ve Termostat Arasındaki Fark Nedir? Kısa Açıklaması

Termometre ile Termostat  arasındaki farkın ne olduğu sorusunun yanıtı aslında ger iki kavramın tanımlarında var. Termometre, sıcaklığı ölçen alettir. Term sadece bir yerde ne sıcaklık ayarlandığını gösterir. 20˚ gösteriyorsa ve sıcaklığın 30 ° olduğu bir odaya koyarsanız, termometre okumaları değişecek ve bu odada sıcaklık ne olacak. Yakında 30 derece gösterecek. Her zaman çevreye uygun olarak değişir.

Termostat ise çoğunlukla ısıtıcı ve soğutucu sistemlerde kullanılan, dış ortam sıcaklığı göz önünde bulundurularak, soğutucunun iç bölmelerinin sıcaklığının istenilen seviyede tutulmasını sağlayan parçadır.

Termometre var ortam sıcaklığını gösterirken, termostat, oda sıcaklığını kendine uyacak şekilde ayarlayıp değiştirir. Oda sıcaklığı 30˚ ise ve termostat 20˚’de tutulursa, sıcaklık bu seviyeye gelene kadar değişecektir. Ve oda zaten 20 derece olacaktır. Termostatlar temelde ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılmasına göre ikiye ayrılır ancak her iki işi yani hem ısıtma hem soğutma işini yapabilen kombine termostatlar da vardır.
Hayatınızı bir termometre olarak yaşayabilir ve bir termostat gibi yapabilirsiniz.  Şeklinde bir laf vardır. İşin özü ise termometre ile termostatın birbiriyle tek ortak olan tek yanının sıcaklık olduğudur. Termometreyi ortamdaki sıcaklığı ölçmek için bulunan bir küçük ölçü aleti olarak düşünebilirsiniz.

Kaynak: Termometre Nedir? Termometre Çeşitleri ve Yapısı

Bilgitor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir