Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi

Dünya sinema tarihinde birbirinden mükemmel,iz bırakmış yüzlerce film var. Her şeyden önce Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi başlıklı çok iddialı başlıklar atmak doğru olmasa da IMDB Listesi deyip geçiştirmek daha kolayı. Her sanatsal üretimde olduğu gibi sinemada da kişisel beğeniler öne çıkmalı. Ancak eleştirmen, izleyici açısından öne çıkan filmler için genel ölçüler bulunmakta. Filmin senaryosu, teknik kapasitesi, çekim, oyunculuk gibi bir çok unsur filmin niteliğine katkı sunmakta. Bu yazımızda IMDB listelerinde yer alan en iyi filmler arasından ilk 10’a girenleri irdeledik.

IMDB (Internet Movie Database), dünyanın bütün ülkeleri ve bütün dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, dizileri ve oyuncuları hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanıdır. Bu listede Baba serisi filmlerde olduğu gibi güncel döneme ait filmler de bulunmakta. Film izleme sitelerinde de görüleceği gibi filmlerin afişlerinin hemen altında IMDB puanları bulunmakta. Bu puanlar 10’a doğru ne kadar yaklaşırsa o kadar beğenilmiş ve yüksek puanlanmış demektir. Puanlamalar 10 üzerinden yapılmaktadır. Örneğin hepimizin bildiği 1972 yapımı  The Godfather (baba) filminin puanı: 9.2. Baba serisinin 2.filmi de yine yüksek puana sahiptir. Al Paçion’nun başrolde oynadığı filmin pıanı 9.0’dır. Baba 3 ise aynı başarıya ulaşamamıştır. 1990 yapımı Baba 3 7.6 puanlarına sahiptir. Suç filmi kategorisinde yer alan bu filmlerin konusu kadar oyuncuları da dikkat çekicidir. 3 Oscar, 27 ödül alan Baba 1 filminin başrol oyuncusu Marlon Brando’dur.

Sadece Listelerin en yüksek puanı olması açısından değil, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından en beğenilen film ise kuşkusuz Esaretin Bedeli filmidir. 1994 yapımı filmin puanı da yine 9.2’dir. Esaretin Bedeli güncel izleyicinin de halen büyük beğenisini toplamaya devam etmektedir. Bu nedenle en iyi film listelerinin ilk sırasında yer almaktadır.

Baba 1 Filmi Afişi

IMDB Puanına Göre En İyi 10 Film

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) 9,3
2. The Godfather (Baba) 9,2
3. The Godfather: Part II (Baba 2) 9,0
4. The Dark Knight (Kara Şövalye) 9,0
5. 12 Angry Men 12 Kızgın Adam 8,9
6. Schindler’s List (Schindler’in Listesi) 8,9
7. The Lord of the Rings: The Return of the King (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü) 8,9
8. Pulp Fiction (Ucuz Roman) 8,9
9. Il buono, il brutto, il cattivo (İyi, Kötü ve Çirkin) 8,9
10. Fight Club (Dövüş Kulübü) 8,8

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.