Turizm, Tatil ve Ekonomi İlişkisi

Tatil sadece bir gezi, seyahat etkinliği değildir. Tatil ve turizm kavramları günlük konuşmada birbiriyle aynı anlamda kullanılıyor olsa da, tatilde yer değiştirme şartı yoktur. Kişi tatilini ister evde, bulunduğu ve yaşadığı yerde, isterse başka şehirde, mekanda geçirebilir. Kısaca tatil bir işe bir uğraşa belirli bir süre ara vermektir. Turizmde ise kişi bulunduğu yerden başka yere seyahat etmektedir. kendi ülkesi sınırlarında bir yer değiştirme varsa iç turizmden söz edilir.Ülkeler arası hareketlilik ise dış turizm kapsamındadır. Sürelerine göre tatil çeşitlerini; çok kısa süreli (öğlen tatili?, kısa süreli (haftalık tatil) ve uzun tatil (yaz tatili) olarak belirtebiliriz. çalışanların tatilleri iş hukuku esaslarına göre düzenlenen esaslarla belirlenmiştir. Öğrenci ve öğretmen tatilleri ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve gerektiğinde bazı değişiklikler yapılmaktadır. Turizm,tatil ve ekonomi ilişkisi, ülkenin genel ekonomisini etkileyecek kadar büyüktür.

İyi bir tatil nasıl olmalıdır?

Tatilin amacına göre en iyi tatil, dinlenmeye ve enerji depolamaya uygun planlanmış ve sonuçta moral yükselişine neden olmuş tatil en iyi tatildir. İnsan vücudu, yapılan işin rutininden kurtarılarak fiziksel ve ruhsal bir bağımsızlık yaşamalıdır. Tatilde insanlar, sevdiği kişilerle ve sevdiği uğraşılarla, etkinliklerle ruhsal bir doyum süreci yaşarlar. İşin özeti, insanın fiziki ve ruhsal olarak dinlenmesine yönelik bir süre kullanılması işlemine tatil denir. Tatil mola vermektir. Ancak tatil, her şeyden vazgeçmek değildir. Bu nedenle insanın mutlu ve sağlıklı zaman geçirmesine hizmet edecek şekilde planlanmalıdır.

Turizm, Tatil ve Ekonomi İlişkisi

Turizmin ülke ekonomisi üzerindeki etkisi konusunda sitemizde daha önce araştırmalar yer aldı. Tatil ise öncesi, sırası ve sonrasıyla bir bütün olarak ele alınması gereken ekonomik bir özelliğe de sahiptir. Bu durumda tatilin sağlık, eğitim, kültür ve ekonomi yönlü etkileri vardır. Tatil, dolaylı ve dolaysız olarak ekonomik etkileri olan bir etkinliktir. Daha moralli, dinlenmiş ve rutinden kurtulmuş şekilde işine dönen bir çalışan üretime daha yararlı hale gelecektir. Aynı şey öğrenciler için de gereklidir. Burada üzülerek belirtmek gerekir ki dünyanın her tarafında tatilde ek iş yapan, çalışan insan sayısı azımsanmayacak kadardır.

Tatil ve turizmin doğrudan ekonomik etkileri, yansımaları vardır. Her şeyden önce bu iki kavram aynı zamanda sektör olarak ekonomide doğrudan yer alır. Turizm şirketleri, seyahat, ulaşım, konaklama tesisleri ilk akla gelenlerdir. Hava yolu şirketleri, kaplıcalar, iletişim araçları, doğa ve kültür gezileri için hizmet sağlayan firmaları da unutmamak gerekir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir