Türkiye’yi Yurtdışında Hiç Görmemiş Birine Anlatmak

Türkiye’yi yurtdışında hiç görmemiş birine anlatacakmış gibi bir yazı hazırlama talebi geldiğinde işimin hem bu kadar kolay hem de bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Aklıma ilk olarak Türkiye’nin güzelliklerini anlatmak geldi ve “kolay iş” dedim. Üç tarafı denizlerle çevrili, Avrupa ve Asya arasında köprü olan, dünyanın en misafirperver insanlarının yaşadığı bir ülkeyi anlatmak elbette ki kolay geldi. Ancak yazmaya başlayınca işimin o kadar da kolay olmadığını anladım. Türkiye’yi görmemiş olan hedef kişi nasıl biriydi? Almanya’da yaşayan bir Türk mü? Belki de Orta Asya ülkelerinde yaşayan bir Türk olabilir. Nihayetinde Türkiye’nin yerini haritadan bile göstermeyen bir Avrupa ülkesi vatandaşı olması da muhtemel…

Uzun uzun düşündükten sonra; Türkiye adını bile duymamış birine Türkiye’yi anlatmaya karar verdim. Bunun için Türkiye’nin coğrafi konumunu anlatmakla başlayıp, konuştuğu dilden ve yönetim şeklinden devam edip, kültür sanat varlıkları ile doğal ve tarihi güzelliklerinden bahsedip Türk insanının konuk severliğini vurgulayarak yazıyı tamamlayacaktım.

Türkiye’yi Yurtdışında Hiç Görmemiş Birine Anlatmak

Türkiye, topraklarının büyük bölümü Asya kıtasında (Anadolu), küçük bir bölümü ise Avrupa’da (Balkanlar’ın uzantısı olan Trakya) olan bir ülkedir. Bu konumuyla Asya ile Avrupa arasında bir köprü gibidir. Bu nedenle Türkiye, jeostratejik öneme ve güce sahiptir. Batıda Yunanistan, kuzeybatıda Bulgaristan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye ile komşudur. Üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye’nin Güneyinde Akdeniz, batısında Ege Denizi ve kuzeyinde de Karadeniz ile kıyısı vardır. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Asya’yı Avrupa’dan ayırır.

Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan Türkiye Cumhuriyeti, çok kültürlü demokratik, laik bir hukuk devletidir. Resmî dili, nüfusun %85’inin anadili olan Türkçedir. Ülkenin %70-80’ini Türkler, geriye kalanını da Kürtler, Rumlar ve Ermeniler, Arnavutlar, Boşnaklar, Çerkesler ve Gürcüler oluşturmaktadır. Nüfusunun büyük bölümü Müslümandır. Türkiye, Batı dünyasıyla bütünleşmiştir ve Avrupa Ekonomik Topluluğu, Avrupa Konseyi, NATO, OECD, AGİT ve G-20 topluluklarına üyedir.

Bilim, sanat ve kültür

Türkiye, Bilim, Kültür ve sanat eserleri açısından hem tarihi hem de güncel olarak çok zengindir. Bilim insanı Aziz sancar, Şair Nazım Hikmet, yazar Yaşar Kemal ve yine Nobel ödüllü Orhan Pamuk, piyanist Fazıl Say dünyaca tanınmaktadır. Türk kültüründe halk oyunları önemli bir yer tutar. Hora, Zeybek, Teke, Kaşık oyunları ile Karşılama, Horon, Halay, Bar ve Lezginka gibi halk oyunları yaygındır. Türk müziği denilince akla türkü ve bağlama gelir.

Türk mutfağı

Türk mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Çok çeşitli çorbalar, zeytinyağlı sebze, etli yemek, balık, börek, tatlı mönüleri ile lezzetli tatlar sunar.

Turizm

Türkiye, son yıllarda turizmde en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Ülkemiz, 2014 yılında 39,8 milyon turist tarafından ziyaret edilmiştir. Türkiye, Dünyanın 6., Avrupa’nın 4. en büyük turizm destinasyonu konumundadır. Antalya, Marmaris, Bodrum, Çeşme, Datça, Fethiye başta olmak üzere deniz turizmi öne çıkar. Tarihi ve doğal yapı olarak eşsiz güzelliğe sahip İstanbul, Türkiye’nin en ünlü kentidir.

Figen YILDIZ

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: