Watergate Skandalı Nedir?

Dünyanın en büyük siyasi skandalları arasında ilk akla gelen Watergate skandalı gelmekte.ABD’de gerçekleşmiştir. 1972-1974 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da meydana gelen ve Başkan Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan siyasi bir skandaldır. Watergate ABD’nin başkentinde bulunan bir otel ve iş merkezidir. Skandal bu binada ortaya çıktığı için Watergate skandalı veya Watergate olarak ifade edilmektedir.

17 Haziran 1972 tarihinde hırsızlık yapan 5 kişi Watergate iş merkezinde bulunan bir büroya girer ancak polis tarafından yakalanırlar ve tutuklanırlar. Buraya kadar sıradan bir hırsızlık olarak düşünülen olay, hırsızların girmeye çalıştığı büronun kime ait olduğunun anlaşılmasıyla bir anda boyut değiştirdi. Keza bu büro ABD’nin o tarihlerdeki ana muhalefet partisi olan Demokratik Parti’nin merkeziydi. Soruşturma derinleştirildi ve bu beş hırsızın, Nixon’ın partisi olan Cumhuriyetçi Parti ile bağlantılı oldukları belirlendi. Hırsızlar amaçlarının, Demokratik Parti’nin telefonlarını gizlice dinlemek için büroya mikrofonlar yerleştirmek olduğunu itiraf ettiler.

Bu skandalın ortaya çıkışından sonra ABD Başkanı Richard Nixon bu hırsızlığın arkasında olan bütün siyasi kişilerin ortaya çıkarılması için Adalet Bakanı Elliot Richardson’a görev verdi. Richardson tarafından görevlendirilen savcı Archibald Cox skandalın boyutlarının büyümesine neden olacak cesur adımlar attı. Savcı Cox, Beyaz Saray’da başkanın bütün konuşmaların teybe alındığını öğrenerek bu bant kayıtlarının kendisine verilmesini istedi. Başkan Richard Nixon bu isteği kesinlikle kabul etmedi ve Cox’un görevden uzaklaştırılmasının emrini verdi. Adalet Bakanı Cox’u görevden kabul etmeyince Richard Nixon Richardson’ın işine son verdi.

ABD Yüksek Mahkemesi tarafından bant kayıtlarını savcılara teslim etme konusunda Richard Nixon’ı zorlaması meyvelerini verdi. Richard Nixon daha fazla direnç gösteremedi ve bant kayıtlarını teslim etti. Bu olay ve devamındaki gelişmelerden dolayı Richard Nixon’un aldığı halk desteği büyük oranda azaldı. ABD Kongresi, Richard Nixon’ı görevden almak üzere soruşturmalar başlattı.

Richard Nixon, 8 Ağustos 1974 tarihinde televizyonda yaptığı bir konuşmayla ertesi gün istifa edeceğini açıkladı. Yerine Başkan yardımcısı Gerald Ford başkan koltuğuna oturdu. Richard Nixon Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlıktan istifa eden ilk ve tek başkan olarak tarihe geçti.

Bilgitor

İlgili Yazılar

Yazar: bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.