Yaz Tatili İçin Kitap Okuma Önerileri

Blog yayınlarında yaz tatili için kitap okuma önerileri yapmak tatlı bir alışkanlık halini aldı. Kitap okuma alışkanlığının Batı ülkelerine göre epeyce az olduğu ülkemizde, kitap okumanın önemine ve gerekliliğine de vurgu yapması açısından bu yazılar önemli. Her şeyden önce kitap,insanın gelişimi için en gerekli araç. Her ne kadar elektronik kitaplar fiziki anlamda kitaplar için tehlike oluştursa da okumak okumaktır. Elektronik kitaplar da sonuçta kitap özelliğini içerik olarak korumakta. Ancak ne şekilde olursa olsun yayımlanan kitap sayısı bizlerin okumakla bitireceği kadar az değil. Dünyanın en tanınmış 100 yazarına ait kitapların tamamını okumak bile bir ömre sığmayabilir. İşte bu nedenle okunacak kitapların önceden seçilmesi önemli.

Okunacak kitapların seçiminde eleştirmen ve yazarların önerileri kadar, okuma zamanları da önemli. Yaz tatili bunun için iyi bir örnek. Bu dönemde kişiyi yormayan, ilgisini ve dikkatini daha kolay toplayabileceği kitapların tercih edilmesi uygun olabilir. Bununla birlikte kitap kurdu diye tabir edilen okurlar için klasik, özgün ve tanınmış yazarların bütün kitaplarının okunması neredeyse bir ölçek. Örneğin iyi bir kitap okuru, Dostoyevski, Tolstoy, Shakespeare, Balzac, Nabakov, Dickens, Çehov, Flaubert, Gorki, Kafka, Camus, Zweig, Poe,  ve Zola gibi daha birçok yazarın yüzlerce yapıtını okumuş olmalıdır.

Her yaz tatili için kitap önerilerimize bu yaz için 10 kitap aldık. Kitap seçimimiz ve önerimizin tamamıyla kişisel olduğunu vurgulayalım. Okuduğunuz kitapları bu listeden çıkarabilir, yerine aynı yazarlardan başka kitaplar seçebilirsiniz.

Yaz Tatili İçin Kitap Okuma Önerilerimiz

  1. Bir Son Duygusu Julian Barnes
  2. Justin (İskenderiye Dörtlüsü İlk Kitap) Lawrence Durrell
  3. Noktürnler Kazuo Ishiguro
  4. Satranç Stephan Zweig
  5. Bölük Pörçük Yaşamlar – Anne Michaels
  6. Yeşil Mürekkep Osman Balcıgil
  7. Aşk Romanları Okuyan İhtiyar Luis Sepulveda
  8. Efendi Uyanıyor H.G.Well
  9. Doktor Jivago Boris Pasternak
  10. Gölgesizler Hasan Ali Toptaş

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.