Yemlik Nedir, Yemlik Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türkülere giren, Anadolu’nun hemen her bölgelerinde, buğday tarlalarında, tepelerde, dağlarda kendiliğinden yetişen yeşil ince yapraklı bir ottur yemlik. Yemliğin yetişme dönemi Mart, Nisan ve Mayıs ayının ilk dönemidir. Daha sonraları ise kart olacağı için yenilmez. Yemlik otu, roka, tere, ya da maydanoz gibi çiğ olarak yenilebilir. Anadolu’da ekmeğin arasında yemlik, çökelek (lor peyniri) ile dürüm şeklinde yenilmektedir. Yine yemlik otu pişirilerek, ıspanak yemeğini andıracak şekilde de sofralarda yerini almaktadır. Kolayca toplanıp temizlenmesi ve tabi ki bedava olması ile yemlik otu çok önemli bir besin kaynağıdır ancak yemliğin tüm yeşil yapraklılarda olan besin değeri yanında içerdiği bir çok vitaminle alternatif tıp ürünleri arasında yerini alıyor.

Özellikle tarım alanları veya yakınında yetişen yemlik otunun toplandıktan sonra çok iyi şekilde yıkanması gereklidir. Bunun için 3 kez suyunu değiştirilmesi ve duru suyun içinde bekletilmesi sonrasında akan suya tutulmalıdır.

Yemlik Otunun Faydaları

Yemlik, bünyesinde oldukça faydalı vitaminleri barındıran bir ottur.  Başta kansızlığa iyi gelmesi ve iştah açması ilk akla gelenlerdendir.
Yemlik otu yüksek oranda bünyesinde demir bulunmasından dolayı kansızlık sorunu çeken kişilerin tüketmesinde fayda vardır.
Yemlik aynı zamanda A, B2, B6 ve C vitaminleri bakımından da zengindir. Bu özelliği ile  bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkisi vardır ve hastalıklara karşı vücudu korur.
İçindeki A vitamini göz sağlığını da destekliyor, gece körlüğü gibi sorunların üstesinden gelmede yardımcı oluyor.
Taze tüketilmesi durumunda sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olmaktadır.
İştahsız kişiler ile kilo almakta zorluk çekenler için oldukça faydalıdır. Yemlik,  iştah açıcı etkileri nedeniyle doğal ve sağlıklı kilo almak için iyi bir gıda seçimidir.
Kemiklerin güçlenmesine yarayan  kalsiyum ve A vitamini bünyesinde fazlaca bulunmaktadır.
B vitaminin etkisiyle saç ve tırnak gibi vitamin eksikliğinden sorun yaşanan bölgelerdeki sorunları giderir, saç ve tırnak sağlığını korur..
Açık yaralar için yemlik önerilir. Keza yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
Düzenli şekilde tüketilirse cilde canlılık kazandırır. Ciltteki sivilce izlerinin, lekelerin geçmesine yardımcı olur.
Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.
Tansiyonu düzenler, özellikle yüksek tansiyonu normal seviyelere indirmeye yardımcı olur.
Bilgitor

Yazar hakkında bilgi bilgitor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.