Yürüteç Kullanmak Zararlı mı?

Bazı Çocuklar Neden Geç Yürür, Yürüteç Kullanmak Zararlı mı?

Yürüteç kullanmadan önce bu yazıyı mutlaka okuyunuz. Özellikle ilk çocuk sahibi anne babalar, çocuklarının yürümeye geçmeden önce yürüteç kullanmasını şart görürler. Hemen belirtelim ki motor becerileri normal seyreden bir çocuk için yürüteç faydalı değildir.
Araştırmaların gösterdiği gerçek, yürüteç kullanmayan çocukların, kullananlara göre gelişim sürecini daha kısa sürede tamamlamaktadır. Yani yürüteç kullanmayan çocuklar, bağımsız olarak yürümeye daha hızlı başlarlar.

Yeni anne baba olanların veya adaylarının hiç bir zaman akıldan çıkarmaması gereken bazı gerçekler vardır. Bunların en önemlisi çocukların, doğumundan itibaren bazı evrelere ve bu evrelere özgü gelişmelere göre değerlendirilmesidir. Buna çocuklarda gelişim evreleri diyoruz. Bu evrelere genel olarak uygunluk gösteren çocuklar için kaygılanmaya gerek yoktur. Şimdi bu gelişim evrelerine, çocuklarda yürüme becerisi ve yürüme gecikmesi açısından kısaca değinelim… Çocuklarda yürüme olgusunun gerçekleşmesine kadar 4 evre yaşanmaktadır.

0-4 ay dönemi ilkel reflekslerin olduğu dönemidir. Çocuğun ayakta durabilmesi, içgüdüsel olarak yani çocuk ayakları üzerine bastırıldığında istemdışı olarak bacaklarını sertleştirmektedir. Bu ayakta durma eylemi gerçek bir ayakta durabilme değildir.
4-7 ay arasında abazi fazı adı verilen çökme dönemi yaşanır. Bu dönemde çocuk ayakları üzerinde duramadığı için yere yığılmaktadır. Bazı aileler bu dönemin doğal özelliklerini kavrayamadığı için hemen yürüteç çözümüne yönelir.

7-12 aylar arasına uzmanlar istemli ayağa kalkma dönemi adını verirler. Bu dönemde çocuk tekrar ayakları üzerine basmaya başlar.
12-15 aylar arasında çocuk yürümeye başlar.

0-12 ay çocuklarında Omurga Gelişimi Nasıldır?

Çocukların 3.aydan itibaren ön kollarına kalkarak omurgaları dikleşmeye başlar. Çocuk, 5. ayda elleri üzerinde kalkmaya, 7. ayda sürünmeye başlar ve öne, arkaya hareketi ortaya çıkar. Çocuklar yine 8. aydan itibaren emeklemeye başlar, 9*12 aylar arasında diz üztü kalkabilirler. 12-15 ay arasında yürüme başlar.

Bu gelişim evrelerinden de anlaşılacağı üzere, çocuklarda geç yürüme ya da yürüme sıkıntısından bahsetmek için hangi evrelerde nasıl bir gelişme olduğunu iyi bilmek gereklidir.

Gereksiz ve zamansız yürüteç kullanmak niçin zararlıdır?

  • Ayak yapısı henüz hazır olmadığı için, bastırılma nedeniyle ayak deformasyonları olabilir.
  • Kalça yapıları tam gelişmediği için bütün vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yük bindirmesi sonucunda kalça problemleri oluşabilir.
  • Vücut, henüz yerçekimine karşı dik durmaya hazır olmadığı için yığılarak duracağı için skolyoz gibi bozukluklar ortaya çıkabilir.
  • Çocuğun bacak boyları, tam olarak yere basmaya yetmediği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucu ile basar. Bu durum alışkanlık yapabilir yani çocuk ileriki yaşlarında parmak uçlarında yürüyebilir.
  • ABD’de yapılan araştırmalara göre 1-12 ay arasındaki çocukların geçirdikleri kafa  travmaların %90′ nın nedeni yürüteç kazalarıdır.Sonuç olarak yürüteç kullanmak, bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı gelişmesine engel teşkil etmektedir. Çocuğun emekleme ve ayakta durma süresince doğal gelişimini takip etmek, ona emekle, tutunma, ayakta kalabilme döneminde hijyen ortamı sağlamak yeterli. Bunun anlamı da yere serilen temiz bir örtü üzerinde çocuğa özgür hareket şansı vermektir..

Bilgitor

You May Also Like

About the Author: bilgitor

1 Comment

  1. Çok faydalı bir konu gerçekten de… Çocukları vaktinden önce yürütmek isteyen anne babalar bu yazıyı mutlaka okumalı. Yürüteç veya üç ayak denir ya o destekle bir an önce bebek yürüsün istenir. Oysaki o gelişmeyen kemik yapısı, o narin ayaklar zorlanınca neler olur. Yürüteç imalatı yapan ve satan firmalara da bu konuda görev düşüyor. Yürüteç ancak gerekli ve zorunlu durumlarda kullanılmalıdır. Bu bilinçe davranmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.